Açıklamalı Doğum Kontrolü Yöntemleri

Doğum kontrolü için çok fazla yöntem var ve bu bazen insanı bunaltabiliyor. Doğum kontrol yöntemlerinin geliştirilmesinin iki önemli nedeni var: istenmeyen hamilelikleri önlemek ve Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonların riskini azaltmak. Ancak, gerçekler kafa karıştırıcı geldiğinde, insanların risk alıp korunmasız seksi denemelerine şaşırmamak gerek. Hamileliklerin yaklaşık %40’ı plansız olarak gerçekleşiyor ve her gün dünya çapında yaklaşık 1 milyon cinsel yolla bulaşan enfeksiyon vakası yaşanıyor. Haliyle, tanıdığınız ve sevdiğiniz biriyle olsanız bile, doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız hayati bir önem taşıyor. Bu yazıda, bazı doğum kontrol yöntemleriyle ilgili birtakım gerçekleri anlatıyoruz, böylece kendiniz ve partneriniz için en doğru yöntemi seçebileceksiniz.

Açıklamalı Doğum Kontrolü Yöntemleri

Geri Çekilme Yöntemi

Geri çekilme yöntemini kullanmak insana cazip gelebilir. Herhangi bir hazırlık gerektirmez ve kusursuz uygulandığında, bir yıl içinde hamile kalma oranı yalnızca %4’tür. Ancak problem de burada başlar. Geri çekilme, kusursuz uygulandığında hamilelik riski düşük bir yöntem ancak insanlar genellikle kusursuz uygulama konusunda başarılı değil. Ortalama olarak geri çekilme yönteminde %22’lik bir başarısızlık payı bulunuyor, bu da geri çekilme yöntemini biraz etkisiz bir doğum kontrol yöntemi yapıyor.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kadınlar tarafından çok kullanılan bu doğum kontrol yöntemi, doğru şekilde alındığında istenmeyen gebeliğe karşı %99 oranında etkilidir. Ancak, bu hapın kullanımıyla ilgili çok özel koşullar vardır. Mesela en çok tercih edilen kombine doğum kontrol hapları, adet döngüsü içinde her gün veya 28 günün 21’inde alınmalı. Kadınlar genelde adet dönemlerinde bu ilaca 7 günlük bir ara verirler. Bir diğer yaygın kullanılan hap ise yalnız progesteron içeren doğum kontrol haplarıdır. Bunların ise hiçbir ara vermeden her gün kullanılması gerekir. Doğum kontrol haplarının yüksek etki oranı bu koşulların sağlanmasına bağlıdır. Eğer bu koşullar sağlanmazsa, etkisi düşecektir.

Diyafram Kullanımı

Bu doğum kontrol yöntemi, diyaframın seksten önce rahim boynunu örtecek şekilde yerleştirilmesi ve sperm ile yumurtanın temasının önlenmesi şeklinde işler. Spermisidle birlikte kullanılması ve düzgün şekilde uygulanması halinde istenmeyen gebeliği önlemede %92-%96 arasında etkilidir. Ancak bazı kadınlar bundan hoşlanmayabilir çünkü etkili olabilmesi için seksten sonra en az 6 saat vajinada kalması gerekir. Ayrıca, kadınların diyafram kullanma sonucu sistit riski artar ve prezervatiflerin aksine, diyaframların cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önleyici etkisi bir hayli kısıtlıdır.

Spiral Taktırmak

Spiral, 5-10 yıl arası etkisi olan, uzun vadeli bir yöntemdir. Rahmin içine yerleştirilen ve yumurtlamayı engelleyen plastik bir alettir ve gebeliği %99 oranında önler. İleride doğurganlığı etkileyebileceğine inanılsa da, bu yanlış bir kanıdır. Güvenli bir yöntemdir ancak bazı kadınların kullanması uygun değildir, örneğin cinsel yolla bulaşan tedavi edilmemiş enfeksiyonu olanlar. Ayrıca, tıbbi bir prosedür olması sebebiyle bazı kadınların hoşuna gitmeyebilir.

Vajinal Halka Kullanımı

Vajinal halka, yumuşak plastikten yapılan küçük bir halkadır ve vajinanın içine yerleştirilir. Vajinanın içinde 21 gün kaldıktan sonra çıkarılıp atılır (tuvalete değil, özel bir poşetle çöp kutusuna). Halkayı çıkardıktan 7 gün sonra, 21 günlük başka bir halka takılmalıdır. Araştırmalar, doğru kullanıldığında vajinal halkaların kombine doğum kontrol haplarına göre daha etkili olduğunu gösteriyor. Ancak bu yöntem vajinada ilk birkaç ay kanamaya yol açabiliyor ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı da bir koruma sağlamıyor.

Kontraseptif Bant Kullanımı

Doğum kontrol bandı olarak da bilinen kontraseptif bant, piyasaya 2002 yılında giren görece yeni bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntemin ayrıcalığı ise vücudun birçok yerine uygulanabiliyor olmasıdır (temiz, kuru olması ve çok fazla tüylü olmaması koşuluyla). Bant, 3 hafta boyunca haftada bir uygulanmalıdır. Bir hafta ise bant takılmadan geçilir. Bant takılmayan hafta boyunca, adet kanamasına benzer bir çekilme kanaması yaşayabilirsiniz ancak bu her zaman meydana gelmez. Kolay uygulanması ve adet dönemlerini daha acısız bir hale getirmesi bu uygulamanın artıları olsa da; ciltte tahriş ve acıya neden olan bu yöntem, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumaz.

Prezervatif Kullanımı

Bazı insanlar prezervatifleri güvenli olmayabileceği ya da kolay hasar görebileceği düşüncesiyle kullanmayabilirler. Ancak prezervatifler %98 oranında etkin ve çok güvenli bir doğum kontrol yöntemidir. Ayrıca aynı anda istenmeyen gebelikten, hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyan yöntemlerden biridir. Erkek prezervatifleri kolaylıkla bulunabilir ve uygulaması kolaydır. Ancak, sıklıkla yanlış bilinen bir konu da prezervatiflerin seks yaparken zevki azalttığı düşüncesidir. İlk prezervatiflerde böyle bir durum olsa da, prezervatif üretimindeki büyük gelişmeler sonrası artık bu durum ortadan kalkmıştır. Yeni Durex Yok Ötesi prezervatifleri şimdiye kadarki en ince ürünümüzdür. İnsan saçından bile ince olan bu prezervatifler seks esnasında yüksek güvenlik ve koruma sağlarken, aldığınız zevki de en üst düzeye çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır.