Acil doğum kontrol hapları adet dönemini etkiler mi?

Acil doğum kontrol hapları artık birçok kadın için bir seçenek haline gelmiştir, ama bu küçük hapları almanın bir ölçüde adet düzensizliğine yol açabileceği de ifade edilmektedir. O halde, acil doğum kontrol hapları gerçekten de kadınlarda adet dönemini etkiler mi? Bu yönde bir kanıt var mı? Ve bu haplar ne tür bir değişime yol açar? Bu makalede bu soruların yanıtlarını bulacağız.

  Acil doğum kontrol hapları adet dönemini nasıl etkiler?

  Normalde acil doğum kontrol haplarının adet döneminizi geciktireceği gün sayısı kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar hapları ara sıra aldıktan sonra hiçbir fark görmeyebilir. Ama bazı kadınlar da bir süre adet görmeyebilir ve bu da mutlaka gebelik konusunda kaygılanmalarına neden olacaktır. Dolayısıyla, eğer uzun bir süre adet görmezseniz, gebeliğe karşı dikkatli olmanız gerekir. Bunun yanı sıra acil doğum kontrol hapları dış gebeliğe de yol açabilir, buna da dikkat etmeniz gerekir. Gebelik belirtileri sergilemeye başladığınız anda hastaneye gitmekten çekinmeyin.

  Eğer acil doğum kontrol haplarını aldıktan sonra seks yapmadığınıza eminseniz, adet düzensizliğine aşırı tepki vermeyin. Sakinleşin ve bekleyin, zira endişe de adet görmenizi geciktirebilir.

  Acil doğum kontrol haplarını aldıktan sonra vaktinden önce adet görmek normal midir?

  Acil doğum kontrol hapları kullanıcı dostu bir doğum kontrol yöntemidir, ama yalnızca doğurganlık yaşındaki kadınlar diğer doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olduğunu fark ettikten kısa bir süre sonra aldığında işe yarar. Acil doğum kontrol haplarının ana bileşenleri östrojen ve progestin olduğu için, bu hapları düzenli almak veya çok fazla almak önemli yan etkilere neden olur. Eğer prezervatifin seks hayatınızı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız, Durex Yok Ötesi Ultra İnce prezervatifleri deneyebilirsiniz. Prezervatif kullanmadığınızda seksten ne kadar zevk alıyorsanız, bu prezervatifler de aynı ölçüde zevk almanızı sağlayacaktır.

  Normalde kadınların büyük bir çoğunluğu acil doğum kontrol haplarını aldıktan sonra adet görmelerinin geciktiğini görecektir, ama bazı durumlarda vaktinden önce adet görülmesi de mümkündür. Bunu nedeni, acil doğum kontrol haplarının kadınlarda kandaki hormon düzeyinde geçici bir artışa yol açması ve bu düzey düştüğü zaman ani bir kanama görülmesi ve bu kanamanın da erken adet olarak nitelenmesidir. Bu, doğum kontrol haplarının yan etkilerinden yalnızca biridir. Genellikle bir süre sonra adet döneminiz normale dönecektir.

  Yukarıdaki bilgilerin ışığında, "Acil doğum kontrol hapları adet dönemini etkiler mi?" sorusunun yanıtının evet olduğu apaçıktır. Ancak bir kadının adet görmesinin gecikmesi ya da vaktinden önce gerçekleşmesi vaka bazında araştırılması gereken bir sorundur ve bazı kadınlarda acil doğum kontrol haplarını aldıktan sonra amenore (adet görmeme) görülmesi klinik açıdan çok yaygındır. Bu nedenle, gebeliği önlemek isteyen kadınların çok daha güvenli ve etkili bir yöntem olan prezervatifi denemelerinde yarar vardır.