Adım Adım Orgazm

Seks yaparken vücudunuzda neler olur? Peki neden? Hem kadın hem de erkek için durum aynı mıdır? Farklılıkları nasıl lehimize kullanabiliriz?

 

Neler oluyor?

Cinsel deneyimin bütünü geleneksel olarak döngü olarak tanımlanmıştır ve bu, dört geçişli evreye ayrılmıştır: tahrik, plato, orgazm ve gevşeme. Bu aşamaların devamlı bir süreçte birbirleri içinde eridiğine ve kadınlarla erkekler tarafından farklı deneyimlendiğine inanılıyor; genelde erkekler ilk olarak zirveye çıkma eğilimindeyken kadınların orgazma ulaşması 15 dakikayı bulabiliyor. Ama hepsi bu değil…

 

İlk evre

Tahrik evresi genelde erotik uyarımdan hemen sonra başlar ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Kas gerilimi artar, kalp hızı ve soluk alıp verme hızlanır. Erkeğin penisi erekte olmaya başlar, vajinal sıvı oluşmaya başlar, labyanın içi ve dışıyla klitoris şişmeye başlarken vajina genişleyip uzar.

 

İkinci evre

Bu değişimler plato evresinde ilerlemeye devam eder. Plato evresi kulağa geldiği kadar sıkıcı değil! Her şey sertleşir: penis, klitoris, kaslar. Testisler testis torbasına doğru çıkar ve vajina şişip koyulaşır. Nefes alıp vermeniz, kalp atışınız ve kas geriliminiz artar. Orgazmın
eli kulağındadır!

 

Üçüncü evre

Orgazm elbette döngünün zirvesi ve evrelerin en kısasıdır, genelde sadece birkaç dakika sürer. İstemsiz kas kasılmaları başlar ve ani, kuvvetli bir cinsel gerilim boşalması meydana gelir. Penis kökündeki ritmik kas kasılmaları meninin boşalmasıyla sonuçlanabilir. Vajina duvarlarının ilk üçte birlik kısmı saniyenin ortalama her onda sekizinde ritmik bir şekilde kasılır.


Dördüncü evre

Rahatlama evresinde vücut işlevinin normal düzeylerine ve her şey normal boyutlarına döner. Bu, kadınlarda daha yavaş meydana gelir, böylece çoklu orgazm olabilmeleri için yeniden tahrik edilebilirler. Erkekler ise tekrar boşalmadan önce dinlenmeye ihtiyaç duyar, buna tepkisiz devre adı verilir. Biraz yorgun olsanız da “gevşeme” ve tamamlanma hisleri sizi harika hissettir.


Çizgi mi, çember mi, yoksa
ikisi de mi?

Bu, inanılmaz ölçüde kuvvetli bir deneyimin ne olduğunu tanımlamanın oldukça basit bir yöntemidir. Bu düzen dolaysız ve çizgisel biçimde meydana gelebilir ama işler genelde bundan daha karışıktır, özellikle de kadınlarda. 1990’larda yapılan araştırmalar, birçok kadına göre, tutkunun sevişmenin bir sebebi değil sonucu olduğunu keşfetti. Yani, kadınlar seks yapmadan önce veya en azından her seviştiklerinde arzu duymaktan çok, samimiyet için seks yapmak istiyorlar ve haz daha sonra geliyor.


Bilgi güçtür

Kadınlar için, partnerlerinin hangi evreyi yaşadığını ve nelerin değişmek üzere olduğunu bilmek, erkeğin hazzını artırma şansı sunar. Erkekler için, kadının güdülerinin onlardan farklı olduğunu hatırlamak önemlidir: Sevişmeye tahrik edici, masaj temelli bir yaklaşım, işleri yavaştan almak ve kadının size “yetişmesine” izin vermek iyi olacaktır.

Satın Al