Afrodizyaklar İşe Yarar mı?

Hayır.

Bu kadar basit.

En azından düşündüğünüz şekilde değil…

Herhangi bir kişiyi yatakta elektrik çarpmışa döndürecek sihirli bir iksir yoktur ama istridye, incir, kırmızı biber ve çikolata gibi geleneksel tercihler yatak odasında şaşırtıcı sürprizlere önayak olabilir, siz de bunlardan faydalanabilirsiniz.

İstiridye

İstiridyeler, sinema ve televizyonda aldıkları sahnelerden dolayı, afrodizyakları düşünürken muhtemelen birçok kişinin aklına gelen yiyecektir. Binlerce yıldır, bilimsel yararın ölçülebilmesinin çok öncesinden beri, bu romantik ünü taşıyorlar ve bahsedilen güçleri genelde görünümünden geliyor. Eh, biraz da vajinayı andırmasından…

Ne var ki, binlerce yıldır insanların bir bildikleri varmış. İstiridyeler yüksek seviyede çinko ve folik asit içerir; bu maddeler meni ve sperm üretiminde önemlidir. İstiridyeler genelde lüks bir besin olarak algılanır (ve genelde yanında şampanya eşlik eder) ama kendinizi biraz şımartmanın zararı olmaz.

 

İncir

İncirler başka bir ünlü afrodizyaktır. Tarihteki birçok kültür tarafından vajinaya benzetilip hürmet edilmiştir.

Ama bu da tesadüfen denk tam yerine denk gelmiştir çünkü incirler antioksidanlar, flavanoid ve potasyumla doludur; bunların hepsi dolaşım sistemi için yararlıdır.

Kırmızı biber

Kırmızı biber, birçok farklı meyve ve sebze için de benzer bir yorum yapılabilmesine rağmen, kesinlikle penise benzerlik listesinde yer alır. Kırmızı biberler bu benzetmede daha fazla hak iddia edebilir çünkü vücutta bir dizi reaksiyona neden olur. İyi hissettiren endorfinler açığa çıkar, artan kalp atışı ve terlemeyle birlikte vücudun sıcaklığı da yükselir; bunlar cinsel tahrikle de tetiklenen vücut fonksiyonlarıdır. Bunlarla birlikte bir şeyi unutmayın: Kırmızı biber yerken temkinli davranmalısınız ve partnerinizin üzerinde ağzınızı kullanmakta hevesli olmamalısınız çünkü kırmızı biber hassas bölgeleri kuvvetli bir şekilde tahriş edebilir!

Çikolata

Varsayılan afrodizyaklar arasında çikolata en gerçek yerin sahibi. Tam vücut sıcaklığının altında bir erime noktası vardır ve bu da onu vücutla yakından ilişkilendirir. Hele de onu partnerinizin vücudundan tattığınızda.

Kimyasal düzeyde çikolata, mutluluk hissiyle ilişkili bir kimyasal olan serotonin içerir. Azteklerin son hükümdarı Montezuma’nın, içerdiği cinsel özelliklerden dolayı günde elli bardak çikolata içtiği söylenir. Ama siz birkaç parça çikolatayla başlayıp oradan devam ederseniz daha iyi elbette.