Çoklu orgazm?

Orgazmı Bilmek

Eğer seksin bir ödülü varsa, bu ödül şüphesiz orgazmdır. Maalesef bir kişinin orgazma ulaşmasını etkileyebilecek bazı şeyler vardır, örneğin eğer uykusuzsanız, sağlığınız elverişsizse, yetersiz besleniyor, alkol alıyor, sigara içiyor ya da uyuşturucu kullanıyorsanız orgazm olma yeteneğiniz etkilenebilir. Sağlıklı bir orgazmın anahtarı sağlıklı bir vücuttur.

Orgazmı etkileyebilen diğer faktörler arasında tedirginlik, hamilelik korkusu ya da daha önce yaşanmış travmatik deneyimler nedeniyle sekse hazır olmamak sayılabilir. Eğer bu faktörlerden herhangi biri sizi etkiliyorsa, doktorunuza danışmanızı öneririz.

 

Ama endişelenmeniz için bir sebep yok, eğer partneriniz sizin orgazma ulaşmanızı sağlayabiliyor ve hatta sağlayamıyor olsa bile, kendi başınıza orgazm olmak çoğu zaman çok daha kolaydır. Vücudunuzu keşfettiğiniz oranda, bir partnerle orgazma ulaşmak da sizin için o denli kolaylaşacaktır.

 

Orgazmın Dört Evresi

  1. Uyarılma

İlk başta dudaklarınız, meme uçlarınız, elleriniz ve ayaklarınıza kan dolar. Cinsel organlarınız şişer, rengi koyulaşır ve vücudunuzu bir ürperme hissi kaplar. Bu evrede kadınlarda vajinal ıslanma başlarken, erkeklerde ise penisten mezi salınmaya başlar; kalbiniz daha hızlı atar ve nefesiniz hızlanır.
Eğer vajinal ıslanma gerçekleşmezse, bu evrenin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için Durex Play kayganlaştırıcı kullanılabilir. Islanma nem sağlayarak ön sevişmenin çok daha rahat ve heyecan verici bir deneyim haline gelmesini sağlar.

 

  1. Plato

Bu evrede kadınlarda vajina girişi açılır, rahim konumunu değiştirerek kendisini spermin gelişine hazırlar. Göğüslere sürekli kan dolması sonucunda göğüsler büyür ve meme uçları sertleşir. Klitoris kasık kemiğine doğru geri çekilir, derisi (tıpkı erkeklerdeki sünnet derisi gibi) geri kayar ve klitorisin başı açığa çıkar. Buna karşılık erkeklerde salgı bezlerinin arasındaki kanal daralarak idrarın dışarı akmasına engel olur. Penisin dibindeki kaslar titreşmeye başlar ve testisler gerilir.

 

  1. Orgazm

Orgazm erkeklerde ve kadınlarda farklı gerçekleşir. Erkekler boşalır, kadınlarda ise vajinal kaslar düzensiz bir şekilde gevşer ve anüs kasılırken, hem erkekler hem de kadınlarda kalp hızı artar ve nefes hızlanır. Orgazm sonrasında bazen gerek klitoriste, gerekse de penisin başında ağrı hissedilir ve bunlar dokunmaya karşı hassaslaşır.

 

  1. Çözülme

Orgazm sonrasında vücut normale döner, kaslar gevşemeye başlar ve kalp hızı da normale döner. Bu anda erkekler (ve bazı kadınlar) uyuma ihtiyacı duyar, ama bu an sarılıp yatmak için en uygun zamandır.

 

"Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir orgazmın anahtarıdır."