Erken boşalma nedir ve sebepleri nelerdir?

Söz konusu cinsel yaşam olduğunda erkeklerin en korktuğu sorunların başında erken boşalma geliyor..  Ancak erken boşalma sanıldığından çok daha yaygın ve baş edilmesi kolay bir sorun. Önemli olan sorunun nedenini ve hangi yöntemlerle  çözüme kavuşturacağımızı bilmek. Bunları bildiğiniz takdirde boşalma süresini daha tatmin olacağınız şekilde uzatabilir; partnerinizle aranıza endişe duvarları sokmadan çok daha keyifli bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz.

Erken bosalma nedir

Nedir bu erken boşalma?

Önce erken boşalmanın ne olduğuna yanıt vererek başlayalım. Erken boşalma, tıbbi literatüre 1887’de Gross’un yaptığı araştırmalarla girdi. Anlayacağınız bu sorun uzunca bir süredir uzmanların gündeminde. Günümüzde Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği, erken boşalmayı “penisin vajene girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın boşalması” şeklinde açıklıyor.  Yani tamamen tatmin olamadan ve kontrolsüz bir şekilde boşalmak, erken boşalma olarak tanımlanıyor.

Bu noktada zamansal bir kıstas vermek güç. Nitekim boşalma süreleri kişiden kişiye ve o kişinin geçmiş cinsel hayatındaki verilere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak uzmanlar birleşmeden 54-78 saniye sonrasında gözlenen boşalmaları erken boşalma olarak nitelendiriyor. Bu süre farklı durumlar altında yedi dakikaya dek çıkabiliyor.

Neden erken boşalıyorum?

Erken boşalma ister istemez bir tür yarım kalmışlık ve yetersizlik hissi yaratabiliyor. Halbuki bu hissiyata kapılmanıza hiç gerek yok. Nitekim yaşanan erken boşalma vakalarının çoğu, psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor ve yapılması gerekenleri yaptığınız takdirde kolayca ortadan kalkabiliyor. Şimdi gelin erken boşalmanın nedenlerine göz atalım.

Erken boşalmaya neden olan sebepleri iki ana grupta toparlayabiliriz: Psikolojik ve biyolojik.

İşin psikolojik tarafına baktığımızda, günlük yaşam koşulları, stres ve gerginlik gibi sebepler ön plana çıkıyor. Burada özgüveninizin üzerine kara bulut gibi çöken ve “başarısız” olduğu düşünülen önceki deneyimler de birer faktör elbette. Fakat unutmayın ki seksin ana maddesi zevk.. Dahası her seks farklı bir deneyim. Kendinizi şartlandırmadan hareket ederseniz, çok daha farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Erken boşalmanın biyolojik nedenlerine bakıldığında ise prostat ve benzeri fiziksel rahatsızlıklar, idrar yolu enfeksiyonu, tiroit sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hormonal bozukluklar, hipofiz bezi hastalıkları, diyabet ya da çeşitli yaralanmaların erken boşalma üzerinde etkiye sahip olduğu görülüyor. Ancak bunlar da dilediğinizce haz almanıza engel teşkil etmiyor. Profesyonel bir destek alarak bu türden erken boşalmaların önüne geçmek de mümkün.

Erken boşalıyorum, endişelenmeli miyim?

Hayır, endişelenmemelisiniz. Dahası kendinizi yalnız hissetmemelisiniz. Yapılan araştırmalar, dünya genelinde erkeklerin yaklaşık yüzde 39’unun bu sorunu hayatının bir döneminde mutlaka yaşadığını gösteriyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 20 seviyesinde. Hatta aynı oranda olmasa bile kadınlar da erken boşalma sorunuyla karşılaşabiliyor. Ancak kadınların fizyolojik yapısı tekrar tekrar boşalmaya müsait olduğundan bu durum onlar için bir sorun olmaktan çıkıyor.

Bu kadar yaygın bir sorunun çözümsüz olmasını düşünmek ya da kişiselleştirmek, kendi kendinize yarattığınız stres kaynağından başka bir şey değil. Sakin olmalı ve herkes gibi çözüm önerilerini uygulamalısınız.

Erken boşalma sorununun ortadan kalkmasına neler yardımcı olur?

  • Düzenli spor hayatı, pelvik bölgedeki kasların çalıştırılması sebebiyle zinde bir beden anlamına geleceğinden sağlıklı seks hayatına da yeşil ışık yakıyor.
  • Dilerseniz bitkisel reçetelerden de faydalanabilirsiniz. Kan dolaşımını rahatlatan zencefil, strese birebir karanfil, cinsel gücü artırıcı yeşil soğan ve sarımsak yemek en bilinen formüller arasında.
  • Erken boşalma sorunuyla karşı karşıyaysanız, yüksek dozda alkol kullanımından uzak durmanız tavsiye ediliyor.
  • Psikolojik sebeplerden kaynaklanan erken boşalma durumunu engellemek için danışmanlık hizmetleri ve partnerli katılabileceğiniz seks terapisi gibi hizmetler oldukça yararlı.
  • Tüm bunlar sorunu çözmeye yetmiyorsa, uzman bir hekime başvurabilirsiniz.

Durex erken boşalma sorununa destek oluyor

Erken boşalmayı önlemek noktasında en büyük yardımcılarınızdan birisi de Durex. Öncelikle Maraton prezervatifler içeriğindeki geciktirici jel sayesinde daha uzun süreli performans sağlanmasına yardımcı oluyor. İçerdiği yüzde 5 oranındaki benzokain ilişkinin daha uzun sürmesine yardımcı olurken; kayganlaştırıcılı yüzey partnerinizin zevk kat sayısını artırarak her iki tarafın da seksten daha fazla keyif almasını sağlıyor. Maraton, ayrıca rahat kullanım için kolay takılır şekilde tasarlandı.

Karşılıklı orgazmı artırmak için tercih edebileceğiniz bir diğer prezervatif de Durex Karşılıklı Zevk. Bu prezervatif de yine içerdiği benzokain sebebiyle geciktirici etkiye sahip. Tırtıklı ve benekli yüzeyi ise kadınların ekstra zevk almasını sağlıyor.

 

Daha fazla bilgi için: Erken boşalmayı önlemek mümkün mü?