Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte cinsel yaşam deyince birçok kişi duraklar. Gebelikte yapılacak seksin bebeğe zarar vereceğini düşünürüz. Sonuçta içeride zarar görebilecek bir canlı vardır! Ama endişelerimizin büyük bölümü yersizdir.

Normal bir gebelik yaşayan birçok kadın suyu gelene veya doğuma gidene kadar seks yapabilir. Cinsel ilişki bebeğe zarar vermeyecektir. Amniyotik kese ve rahmin güçlü kasları bebeğinizi korur ve rahim boynunuzu saran kalın mukus dolgusu da enfeksiyona karşı koruma sağlar. Orgazm hafif rahim kasılmalarına neden olabilir, meme ucu uyarımı ve menideki proglastinler de. Ama bunlar zararsızdır.

Yine de etkinliğinizi modifiye etmeniz veya gebeliğinizin bir bölümünde seksten tamamen uzak durmanız da gerekebilir. Bunu öğrenmek için doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Onlar gebeliğinizde normal dışı bir durum olup olmadığını ve güvenle seks yapıp yapamayacağınızı söyleyeceklerdir.

Nasıl Hissedilir?

Birçok kadın gebelikte seksin daha farklı bir hissi olduğunu söyler. Kimi kadın bu dönemde seks yapmanın daha keyifli olduğunu, kimisi de daha az keyif aldığını söyler. Kan akışının artması genital organların şişmesine neden olabilir. Artan duyum hazzınızı artırabilir. Daha fazla vajinal sıvı veya nemlilik de gebeliğin artılarından biri olabilir.

Diğer yandan bu değişiklikler doluluk hissine de yol açabilir. Cinsel ilişki veya orgazm sırasında veya bunlardan hemen sonra hafif kramp veya kasılmalar yaşayabilirsiniz. Özellikle ilk üç ayda memeleriniz hassas olabilir, hassasiyet sonradan azalsa da duyarlılık kalabilir. Bu aşırı duyumsallık bazı kadınların çok hoşuna gider, bazılarıysa hiç hoşlanmayabilir.

Eğer cinsel ilişki rahatsızlık veriyorsa unutmayın, daha birçok seks çeşidi var. Karşılıklı zevk vermek, oral seks veya mastürbasyonu da deneyebilirsiniz. Bunlardan hiçbirini yapmak istemiyorsanız rahat olun. Seks bedensellikten ibaret olmamalı. Gerçekten sevecen bir partner anlayış gösterecektir. Sadece sarılmak ve öpüşmek de bağ kurmak için idealdir.

Neler Yapılabilir?

Gebelik döneminde seks pozisyonları konusunda bir kısıtlamanız yok. Partnerinizle birlikte denemeler yaparak en rahat pozisyonları belirleyebilirsiniz. Sırt üstü ve yanlamasına pozisyonlar genelde rahat edilen pozisyonlardır. Yaratıcılığınızı da kullanarak partnerinizle uyumun keyfini yakalayın. Oral seks de gebelik sırasında genelde güvenlidir. Ama anal seks pek önerilmez. Gebelik döneminde baskıdan dolayı hemoroid oluşumu daha olasıdır. Ayrıca oluşabilecek çatlaklardan vajinaya enfeksiyona yol açabilen bakteriler geçebilir.

Ne Zaman Yapılamaz?

Önceden prematüre doğumla çocuk dünyaya getirdiyseniz, açıklanamayan vajinal kanamanız varsa, amniyotik sıvınız sızıyorsa, rahim boynunuz erken açılmaya başladıysa, plasentanız rahim boynunuzu tamamen veya kısmen kaplıyorsa cinsel ilişkiye girmeniz önerilmez.

Gebelikte de Durex prezervatif kullanmaktan vazgeçmeyin. Partnerinizle ikinizde de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olmasa bile önlem almaktan zarar gelmez, hele de bir can daha taşıyorsanız.

Satın Al