Hamilelikte Cinsel İlişkinin Bebeğe Zararı Var mı?

Hamilelikte pek çok şeye dikkat etmemiz gerekir. Sigara ve alkol kullanımı, ağır kaldırmak gibi aktivitelerimizi rafa kaldırırız. Beslenme ve egzersiz konusunda doktorumuzu dinleriz. Uyku pozisyonlarımızda değişiklikler yapabilir veya yastık gibi aksesuarların desteğini alabiliriz.

Hamilelikte cinsel ilişki de en çok merak edilen konulardan biridir. Birçok kişi hamilelikte ne olur ne olmaz diye cinsel ilişkiden uzak durmaya çalışır. Ama güzel haber: Normal bir gebelik geçiriyorsanız ve varsa, daha önceki gebelikleriniz de normal geçtiyse size uygun pozisyonları seçtiğiniz sürece hamilelikte cinsel ilişkide büyük ihtimalle tehlike yok.

Her şeyi de annelerden beklememek lazım elbette. O yüzden geleceğin babalarının hamilelikte seks hakkında bilmesi gerekenlerden bahsedelim.

Gelecekteki babalar hamilelikte seks hakkında neleri bilmeli?

Erkekler bu konuda genelde iki arada bir derede kalır. Bir yanda irileşen, süt dolu memeler, diğer yanda bebeğe zarar verir miyim kaygısı. Öncelikle içinizi rahat ettirelim. Bebeğin yer aldığı alan zaten darbelere büyük ölçüde dayanıklı. Plasenta sıvısı bebeği doyurmaktan öte bir işleve de sahip. Elbette her kadının hamileliği ve hamilelikte yaşadığı sıkıntılar birbirinden farklıdır. İşte göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Anne gerçekten yorgun olabilir. Sıfırdan bir bebeğin yetişmesi muazzam bir enerji gerektirir. Siz de başta katkıda bulundunuz ama bütün yük onda. Vücut bu yepyeni canlıya farklı tepkiler verebilir. Bulantıları olabilir. Eskiden gece kuşuyken saat 9 olduğu anda uyuyakalabilir. Şaşırmayın, üzülmeyin, sinirlenmeyin ve onu zorlamayın.

Hamilelik sırasında bazı kadınların libidosu düşebilir ama bazılarının da tamamen yükselebilir. Bazen hormonlar gelecekteki anneyi daha da ateşli hale getirebilir. Hormonların yanı sıra artan kan akışının da bunda etkisi olabilir. Bu durumun tadını çıkarın ama yeterince dinlenmeye ve uyumaya vakit ayırması için onu teşvik edin.

Çoğu kadın ilk üç ayda o kadar iyi hissetmeyebilir. Genelde ikinci üç ayda, vücut bebeğe alışır, doğuma da yeterince vakit vardır. Ayrıca ailece seyahate çıkmak için de ideal bir zamandır. Bu tatil yeni gelecek bebeğinizi “kutlamak” için harika olacaktır. Üçüncü üç ay daha zorlu olabilir. Annenin yükü artar, bebek hareketlenir, cinsel ilişki biraz zorlaşabilir.

Seks yapmak bebeğinize muhtemelen zarar vermeyecek. Söylediğimiz gibi bebeğiniz amniyotik kese ve sıvı içinde çok iyi korunur. Eşinizin rahim ağzında bulunan mukus tabakası enfeksiyonlara karşı da önlem sağlar. Bebeğiniz siz seks yapıyormuşsunuz gibi değil de annesi kısa bir yürüyüşe çıkmış gibi hissedecek. Ama oral sekse dikkat etmekte, özellikle vajinaya hava üflememekte ve anal sekse bu süreçte pek girişmemekte fayda var.