İletişim Nasıl Harikulade Bir Sekse Yol Açar

Hayat heyecan verir çünkü her insan farklıdır. Bu, seks için de geçerlidir. İster yeni bir partneriniz, ister uzun süredir görüştüğünüz bir sevgiliniz olsun, iyi bir seksin püf noktası birbiriniz hakkında her şeyi bilmektir. Ama yine de iş cinsellikten bahsetmeye geldiğinde insanlar ne diyeceğini bilemez. Doyurucu bir cinsel hayat için yapılması gereken ilk şey, gerçekleştirme olanağını bulabilmek için hayallerinizi açığa vurmaktır.

İnsanları cinsel fantezilerini ifade edememelerine yol açan başlıca iki neden vardır:

 

Bazı insanların seks sırasında sergiledikleri tutum son derece açıktır; tek istedikleri partnerlerini mutlu etmektir. Bunun birçok nedeni olabilir; gerçekten çok cömerttirler, partnerlerini mutlu etmek gururlarını okşuyordur ya da kendilerini bir seks meleği olarak görüyor olabilirler. Kendi cinsel fantezileri ya da arzularını hiçbir zaman ifade etmezler, çünkü kendi ihtiyaçlarından ziyade partnerlerinin ihtiyaçlarına öncelik verirler. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz? Yanıtınız evetse, bu yaklaşımınızı gözden geçirmeniz gerekebilir, çünkü en bayıldığınız şeyi partnerinizden esirgemek pahasına onu mutlu etmeye çalışıyorsunuz - sizi mutlu etmekten duyacağı tatmin. Arzularınızı düşünmek ve dile vurmak sizi bencil bir insan yapmaz. Ama şu da var, bu konuda tam tersi konumda da olabilirsiniz - ki bu durumda dengeyi kurmanız gerekecektir.

 

Bazı insanlar sekste yalnızca verici rolünü üstlenirken, bazıları da yalnızca almak ihtiyacını hisseder. Bazı durumlarda alıcı rolü partnerlerden birine düşer, çünkü öbürü hiçbir zaman ne istediğini dile getirmez. Eğer partnerinizi alıcı konumuna getirdiğinizi düşünüyorsanız, bu konuyu bir an önce ele alın. Kendisiyle konuşun ve sekste kendisinin tam olarak ne istediğini bilmek istediğinizi bildiğinden emin olun. Bunun dramatik bir konuşma olması gerekmez, kendisine yalnızca ne istediğini sorun. Ya da eğer partnerinizin bencil olduğunu ve her zaman alıcı konumunda olduğunu düşünüyorsanız, bunu söyleyin. Eğer belli ölçüde hâkimiyet kurmak istiyorsanız, bunu yapın, ama partnerinize ne istediğinizi söyleyin, ondan tahmin etmesini istemeyin. Eğer bunu seks sırasında söylemek size zor gelirse, samimi ama ciddi bir havada konuyu özel sohbetiniz sırasında gündeme getirebilirsiniz. Partneriniz mutluluk vermek sonucunda elde edilen mutluluğun farkına vardığında, ilişkideki dengesizlik giderilecektir.

Eğer birbirinizle daha iyi iletişim kurarsanız muhakkak ki çok daha iyi bir seks hayatınız olacaktır, bu yüzden partnerinizle cinsel fantezileriniz ve ihtiyaçlarınızı konuşurken bunları son derece açık bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. Unutmamanız gereken şey, arzularınızı dile getirmenin onları gerçekleştirmekten daha önemli olduğudur. Şu da mümkündür ki partneriniz bu fantezilerde yer almak istemeyebilir ve bu da gayet doğaldır. Partnerinizle daha önce konuşmamış olduğunuz yeni hiçbir şeyi yatak odasında yapmaya kalkışmamak akıllıca olur, özellikle de "orada" yeni bir şey öneriyorsanız. Eğer partnerinize arzularınızı açık bir şekilde ifade ederseniz ve onun görüşlerini de dinlemeye ve konuşmaya istekli olursanız, onun fantezilerinizde yer alma ve onları gerçekleştirme olasılığı çok daha yüksek olur - ve bu da her ikiniz için de çok daha iyi bir cinsel yaşamın yolunu açar.