İlk Seks Hakkındaki Sorularınız Yanıtlanıyor

Seks genelde gizemli, akıllara durgunluk veren bir kavram gibi gelebilir. Seks hakkında gerçekten kafanızı karıştırabilecek efsaneler ve söylentiler dolanır. Gerçekle uydurmayı birbirinden ayırmak için ilk seks hakkında sorulan en yaygın sorulara göz atıyoru

Seks nasıl hissettirecek?

Seksten o kadar çok bahsediliyor ki ilk seferde gerçekçi olarak ne beklemek gerektiğini bilmek zor. Seksin acı verdiğine dair söylentilerin yanı sıra ilk seksin ayaklarını yerden kesecek kadar harika olduğunu söyleyenlere de rastlamışsınızdır. Birçok vakada, gerçek arada bir
yerdedir. İlk seferde seks, özellikle kadının kızlık zarı henüz yırtılmamışsa biraz rahatsız hissettirebilir ama bu his çimdiklenme hissinden öteye gitmez. İlk seks sizi partnerinizle yakınlaştıran muhteşem bir deneyim olabilir ama filmlerde gördüğünüz gibi sihirli bir deneyim yaşamazsanız da endişelenmeyin. Daha iyi seks pratik yapmayı ve kendi vücutlarınızı tanımayı gerektirir. Deneyiminiz hakkında birbirinizle konuşun, böylece seksi daha iyi hale getirmek kolaylaşır ve tekniğinizi geliştirirken bol bol eğlenirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon veya istenmeyen gebelik ihtimali nedir?

Bunun kesin bir cevabı yok ama ilk sekste bile cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kapmanız veya gebe kalmanız mümkün. Modern doğum kontrol yöntemleri epey etkilidir ama seks yapıyorsanız hem istenmeyen gebelik hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmanın tek yolu prezervatif kullanmaktır. Doğum kontrol hapı, implant ve spiral gebelikten korusa da sizi veya partnerinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz. Prezervatif kullanırken çok küçük bir olasılıkla gebe kalma veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon bulaştırma ihtimaliniz yine de olduğu için önceden partnerinizle konuşup bunlar başınıza gelirse ne yapacağınızı kararlaştırmanız önemli.

İnsanlar kaç yaşında bekaretini kaybeder?

Konu ilk sekse gelince, bazı insanlar ne kadar deneyimli olduklarını çarpıtabilirler. Yani bütün arkadaşlarınız seks yaptıklarını söyleseler bile ille de yapmış oldukları anlamına gelmez. Bekareti kaybetmek için belirli bir yaş yoktur, önemli olan sizin hazır olmanızdır. O yüzden, başkalarının tavsiyelerine (veya palavralarına) ihtiyatla yaklaşın ve sizin için doğru olana odaklanın.

Neler bekaretimi kaybetmek olarak sayılabilir?

Bu iyi bir soru çünkü birçok kişi nelerin ilk seks sayıldığından emin değil. Bunun tek bir doğru cevabı yok. Bir kişi, bekaretini kaybetmek olarak bir dizi cinsel deneyim sayabilir. Bu deneyimler sadece cinsel ilişki değildir; bazıları birlikte çıplak yatmaktan erotik dokunuşlara ve oral sekse kadar değişiklik gösterebilir.

İş sekse gelince, aptal soru diye bir şey yoktur ve konu hakkında belirsizlikler olması normaldir. Sorunuzun ne kadar tuhaf olduğunu düşünürseniz düşünün, onu sizden önce soran elbet olmuştur, o yüzden saygın bir kaynaktan tavsiye istemekten çekinmeyin.