İlk Seks: Kendinizi Hazırlayın

İlk seks, size ömrünüz boyunca aklınızın bir köşesinde saklayacağınız harika bir deneyim yaşatabilir. Eğlenceli, zevkli, heyecan verici, şehvetli, şefkatli ve bazen bunların hepsinin karışımı olabilir. Fakat özellikle gençken birçok kişi için bunu halledivermek için baskı vardır. İlk seksinizin ondan sonra yapacağınız bütün seksler kadar iyi olmaması için hiçbir neden yok, sadece biraz farklı olacak (ne de olsa ilk kez yapacaksınız). Bu deneyiminizde size yardımcı olmak için ilk seksinizin harika olmasını sağlayacak on maddelik bir liste hazırladık:

İlk Seks: Kendinizi Hazırlayın

1. Kendinize “Hazır mıyım?” diye sorun.

Seks için hazır hissediyor musunuz? Bunu kimin için yapıyorsunuz, kendiniz için mi partneriniz için mi? Kendiniz hakkında verdiğiniz karardan emin olmanız önemlidir. Biriyle seks yapma fikri sizi heyecanlandırıyor mu endişelendiriyor mu? Seks için yasal bir yaş sınırı olduğunu unutmayın.

2. Bunun hakkında partnerinizle konuşun.

İletişim anahtardır ama her zaman kolay değildir. Korkunuz veya endişeniz varsa onunla açık açık konuşun. Daha kolay gelecekse bunu mesajlaşarak yapmanızın da mahsuru yok. Partnerinizi de dinleyin ve onun nelerle ilgilendiğine dair işaretleri gözlemleyin.

3. Kendinizi eğitin.

Güvenli seks için ihtiyacınız olan bilgileri edinmek için bir doktora veya bir eczacıya başvurun, sonra cinsel ilişkiyi harika yapacak şeylere odaklanabilirsiniz. Unutmayın, sadece prezervatifler enfeksiyonları ve istenmeyen gebelikleri önler, o yüzden ilk seksinizde bunu mutlaka aklınızda bulundurun. Başka doğum kontrol yöntemleri için aile hekiminizle konuşmanız gerekebilir.

4. Vücudunuzu tanıyın.

Gerçekten harika bir seks yapmanın anahtarı, neyi sevdiğinizi, nelerin aklınızı başınızdan aldığını, nasıl baştan çıkarılacağınızı ve nasıl dokunulması sevdiğinizi bilmektir. Bunu keşfetmenin en iyi yolu bizzat kendi başınıza bulmaktır. Herkes için olmasa bile, birçok kişi mastürbasyon yapar ve biri varken de çok keyifli olabilir.

5. Doğru zamanı seçin.

Rahatsız edilmeyeceğinizi bildiğiniz güvenli, stressiz bir yer seçin. Birbirinizle rahat edebilmek için yer ve zamana ihtiyacınız olacak. Bu ikinizin de paylaştığı bir deneyim, o yüzden mahremiyet ortamı yaratmanız önemli.

6. Seks acı vermemeli.

Baştan çıkmışsanız ve rahatsanız (biraz yeni ve tuhaf gelse de) seks gerçekten iyi hissettirmeli. Birbirinizi tahrik etmek için parmaklarınızı ve ağızlarınızı kullanın. Su bazlı kayganlaştırıcı yardımcı olabilir (ve bazen gereklidir). Vücudunuzu dinleyin; eğer rahatsızlık, sızı veya ağrı hissediyorsanız durun. Bu sizin tam hazır olmadığınızı veya farklı bir tür seks tercih ettiğinizi gösteriyor olabilir.

7. Utanmanız normal.

Her şey ille de tereyağından kıl çeker gibi geçecek diye bir şey yok. Biraz dur-başla olabilir çünkü vücutlarınız farklı şekillerde tepki gösterir, o yüzden utangaç veya beceriksiz hissedebilirsiniz. İyi hissettiğiniz sürece bunda bir sorun yok. Aslında kıkırdayıp bununla eğlenirseniz iyi hissettirecektir.

8. Acele etmeyin.

Acele etmenize gerek yok. Dilediğiniz kadar yavaş gidin ve deneyimleyin. Filmlerdeki ve pornodakinin aksine, seks aynı sırada olmak zorunda değildir ve herkes aynı şeyleri sevmez. İkinizin de istediği şekilde seks yapmaya odaklanın, bu biraz zaman alabilir ama çok daha yoğun ve tatmin edici olabilir.

9. Seks konuşması.

Kendinizin ve partnerinizin nelerden hoşlandığını öğrenmenin tek yolu iletişim kurmaktır. O zaman soru şu: Nasıl? Seks sırasında bu işi basit tutun. “Ah evet.” “Bekle.” “Devam et.” “Daha yavaş.” “Daha sert.” “Daha hızlı.” Sözcüklerin yanı sıra partnerinizden gelecek ateşli sesleri ve mest haldeki fısıltıları da dinleyin. Seksten ikinizin ne kadar hoşlandığını görmek için birbirinizin vücutlarına nasıl tepki verdiğinizi izleyin ve hissedin.

10. Seks sonrası.

Seks farklı kişiler için farklı anlamlar taşır. Bazı insanlar seksin insanları gerçekten yakınlaştırdığına, sadece onların deneyimleyebileceği mahrem anlar olduğuna inanır. Başkalarıysa seksi tutkulu ve heyecan verici bulur ama bu, yapılacak başka bir şeyden ibarettir. Seks ilişkinizi değiştirebilir de, değiştirmeyebilir de. Bunun hakkında konuşmak sizin için gerçekten ne anlama geldiğine karar vermenizi sağlayabilir.

Seks harika olabilir ama geçerli nedenlerle yaptığınızdan emin olun. Rahat olduğunuzda ve ruh haliniz elverişli olduğunda şu ana kadar yaşadığınız hislerin en güzelini yaşayabilirsiniz ama bir şeyler eksikse sizin için uygun zaman gelene kadar beklemekte sakınca yok.