İlk Seks Öncesi Düşünmeniz Gereken 5 Şey

İlk seks deneyimini gözden geçiren birçok kişinin, yanlış gidebilecek bütün her şeye veya zemini hazırlamak için yaşanan tuhaf anlara rağmen, en iyi hatırladığı şey genelde, özel hissettikleri biriyle yakınlaşmaları oluyor. İlk sekslerini düşünenlere göre, her şeyi enine boyuna düşünmek sizi sakinleştirebilir. Ne yapmak istediğinizden emin olmanız önemli. Sorularımız karar vermenize yardımcı olabilir.

Soru 1: Hazır hissediyor musunuz?

A. Kendimi hazır hissediyorum.

B. Arkadaşlarım hazır olduğumu söylüyor.

C. Partnerim hazır olduğumu söylüyor.

Cevabınızın anlamı:Hazır olup olmadığınızı bilebilecek tek kişi sizsiniz ve eminseniz başkasının onayına ihtiyacınız yok. Ama arkadaşlarınıza veya partnerinize hazır olup olmadığınızı sormak hazır olmadığınız anlamına gelebilir. Emin değilseniz partnerinizle bunu enikonu konuşun. Unutmayın, beklemekte sorun yok. Ama kararınızdan eminseniz ve içiniz rahatsa içinizden geldiği gibi davranın.

Soru 2: Partnerinizin karşısında çıplak olduğunuzu hayal edin. Nasıl hissediyorsunuz?

A. Kendinizden emin ve güçlü.

B. Biraz tedirgin.

C. Utangaç, açıkta kalmış ve alay edileceğinden endişeli.

Cevabınızın anlamı:Diğer yarınızın karşısında soyunurken dünyadaki en seksi insanmış gibi hissediyorsanız harika. Ama onların önünde çırılçıplak arz-ı endam etmeye hazır hissetmiyorsanız paniğe kapılmayın. Endişelenmek tamamen normal ama kırılgan hissediyorsanız, hazır olup olmadığınızı düşününün çünkü partnerinize güvenmek harika bir seks hayatına başlamanın temel unsurlarındandır.

Soru 3: Bekaretinizi kaybetmek istiyor musunuz?

A. Partnerime yakın hissediyorum ve hazır olduğumuzu biliyorum.

B. Muhteşem olacak.

C. Partnerim ve arkadaşlarım bunu çoktan yapmış.

Cevabınızın anlamı:Seks muhteşem bir bağlanma deneyimidir ama ilk seferiniz mükemmel, filmlerdeki gibi yeri göğü titreten bir deneyim olmazsa endişelenmeyin. Böylesi tamamen normal ve birçok şey gibi, pratikle daha iyi hale gelir ve oradan mükemmele ulaşır. Ama ilk seksi sadece başkaları yapmış olduğu için yapmak istiyorsanız orada durun. Hazır olana kadar beklerseniz hem partnerinizden daha fazla saygı görürsünüz hem de kendinize daha fazla saygı duyarsınız.

Soru 4: Bekaretinizi kaybetmeden önce yapacağınız en önemli şey nedir?

A. Doğum kontrol yöntemi seçmek.

B. Partnerinizi soğutmasın diye ağır konulardan konuşmamak.

C. Partnerinize sizi sevdiğini söyletmek.

Cevabınızın anlamı: A’yı seçtiyseniz en yüksek puan size çünkü bu, kendinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan ve gebelikten korumayı düşündüğünüz anlamına geliyor. Her şeyi ayrıntılı bir şekilde konuşmak ve hazırlıklı olmak beklenti ve heyecanı artırabilir, partnerinizle yakınlaşmanıza yardımcı olabilir. (Hele de Durex prezervatifler gibi hazzı artıran yardımcılarınız varsa…) Ama seks ve onunla birlikte gelen sorumluluklardan konuşamıyorsanız konuşabilene kadar beklemeniz daha iyi olabilir. Nasıl hissettiğiniz en önemli şey (hatta o iki kelimeyi duymaktan da önemli), o yüzden içgüdünüze güvenin.

Soru 5: Ya işler planlandığı gibi gitmezse?

A. Bunları konuşabileceğimizi biliyorum.

B. Duruma göre değişir, bazı şeyleri görmezden gelmek daha iyidir.

C. Sorunları arkadaşlarımızla tartışırız, birbirimizle konuşmaktan daha kolay.

Cevabınızın anlamı:Seks her zaman planlandığı gibi gitmez ama güvendiğiniz biriyle her şeyi ayrıntılı bir şekilde konuşabilmek baskıyı gerçekten azaltır. Bunu yapmak ilişkinizi güçlendirebilir ve küçük aksaklıkları ele almak seks hayatınızı daha da iyi hale getirebilir. Ama sorunlarınızı partnerinizle konuşmak sizi mahcup ediyorsa veya bunları arkadaşlarınızla konuşmak daha kolay geliyorsa beklemek isteyebilirsiniz. Böyle konular hakkında rahat rahat konuşabilene kadar dayanırsanız ilk seksinize daha fazla hazırlanmış olacaksınız.