Kadınların mutlaka görmesi gereken seks rehberi!

Seks sırasında gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların riski nasıl düşürülebilir?

Bu yöntemler seksten sonra hiçbir işe yaramaz!

 

 1. Vajinal duş

 Spermleri duşla yıkayıp temizlemek mi istiyorsunuz? Vajinal duş vajinit ve diğer hastalıkların ilaçla tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir, ama doğru şekilde yapılmaması kolaylıkla kadında vajinitine yol açabilir.

 

 2. Vajina boşluğunu çok fazla sabunla yıkamak

 Vajinanın normal hali zayıf asittir ve laktobasil vb. faydalı bakteriler tarafından korunur. Eğer vajinayı birçok kez sabun veye diğer temizleme sıvıları ile yıkarsanız, vajinanın pH değerini değiştirebilir ve faydalı bakterilerin ölmesine neden olabilirsiniz. Bunun sonucunda kötü bakteriler ve küf kolayca üreyecektir!

 

 3. Antibiyotik almak

 Cinsel yolla bulaşan hastalıkların antibiyotik alarak önlendiğini duymuş olabilirsiniz. Aslında antibiyotik almak yalnızca bakteri enfeksiyonunun neden olduğu belsoğukluğu ve frengiye etki eder. Kondilom kaptığınızda seksten kısa bir süre önce ve sonra iki tablet antibiyotik almak etkilidir veya aşı olmanız gerekir. Ama cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için en etkili yöntem seks sırasında prezervatif kullanmak ve tek bir seks partnerine sahip olmaktır!

 

 4. Sıcak suyla yıkamak

 Eğer gebelik sıcak suyla yıkayarak kolayca önlenebilecek olsaydı prezervatif icat edilmezdi. Erkek boşalmasa bile, yine de mezide sperm vardır. Erkeğin cinsel organı partnerinin cinsel organlarına temas eder etmez spermler dölyatağına doğru yüzecektir ve seksten sonra kadının genital bölgesini sıcak suyla yıkamanın faydası olmaz.

 

Yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Prezervatifleri önceden hazır etmek

 2. Doğum kontrol haplarının reçete edilmesi

 İnternetten alışveriş ve çevrimiçi eczanelerden ilaç almanın rahatlığı ile doğum kontrol haplarını almak sizin için son derece kolay olabilir. Ama yine de kadınlar doktorların reçete ettiği ilaçları almalıdır. Farklı türden doğum kontrol haplarının farklı işlevleri vardır. Eğer canınız istediği zaman canınızın istediği hapı alırsanız karaciğerinize yük binebilir ve trombus (damar içi pıhtılaşma) riski artabilir. Ve alınması gereken doz da herkes için farklıdır!

 

 

 3. Vajinal salgılara dikkat etmek

Bırakın yalnızca cinsel hayatı olan kadınları, tüm kadınlar normalde vajinal akıntılara dikkat etmelidir. Bir vajinal akıntının rengi, salgı miktarı ve tuhaf kokması doktora gidilmesi gerektiğini belirten alarm çanlarıdır. Her ne kadar yapışkan ve sinir bozucu olsa da, lökore sizin sağlık durumunuzu yansıtmaktadır. Sakın daha fazla göz ardı etmeyin!

 

 4. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkmasını beklemeden seks sonrası test yaptırmak

Tek bir şey daha söylemek istiyorum, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir kuluçka süresi olduğu için, eğer partnerinizin cinsel geçmişini iyi bilmiyorsanız doktora gittikten sonra da sağlık durumunuzu sürekli izlemeniz iyi olur, çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıkların kuluçka süresi birkaç ay sürebilmektedir.

 

 5. Doktora gitmekten çekinmeyin

 Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok ciddi hastalıklardır, kısırlığa neden olabilir ve hatta hayatınızı tehlikeye bile sokabilirler. Bir hata yapmış olabilirsiniz. Ama eğer bir enfeksiyon kapmış olduğunuzu fark ederseniz ya da partnerinizin cinsel geçmişi konusunda kaygılarınız varsa bir an önce doktora giderseniz iyi olur. Doktora gitmekten çekindiğiniz için sakın tedavi için en uygun zamanı geçirmeyin!