Kızlık zarı yüzyıllar boyunca birçok soruya hedef olmuştur. Kızlık zarı yırtılmazsa ne olur? Kızlık zarı yırtılınca çok acır mı, kanar mı? Bu soruların yanıtları maalesef hayat memat meselesi olarak görülür.

Kızlık Zarı Nedir?

kızlık zarı, tıptaki adıyla himen, vajina ağzını çevreleyen ince bir zardır. Son yapılan araştırmalar bu zarın kadınları küçük yaşta koruma işlevi olduğunu ama ergenlik çağından sonraki yaşlarda, vücudun bağışıklık sisteminin iyice geliştiği dönemlerde bu işlevini yitirdiğini ortaya koydu.

Birçok kadında kızlık zarı yarım ay şeklindedir. Böyle olmasının sebebi, regl döneminde kan akışını engellememesi içindir. Kızlık zarı bazı kadınlarda hiç olmaz, bazı kadınlarda çok esnektir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Evet, kızlık zarı tek bir çeşit değil. Her zaman kanama olacak diye bir şart yok. Bazen kanama olur, bazen hiç olmaz. Önemli olan sadece fiziksel bir zar yüzünden kimseyi yargılamamaktır. Dilerseniz bu önerimizi desteklemek için normal kızlık zarı dışındaki kızlık zarı çeşitlerine de göz atalım.

  • Deliksiz kızlık zarı: Deliksiz kızlık zarı doğumda teşhis edilebilir. Ama teşhis genellikle ergenlik yıllarında yapılır. Deliksiz kızlık zarı vajinanın ağzını tamamen kaplayan ince bir zardır. Böyle olunca adet kanı kendine çıkacak yol bulamaz ve vajinanın içine döner. Bu da karında kitleye, karın ve sırt ağrısına neden olabilir. Bazı ergenler idrara çıkarken acı çekebilir. Fazladan zar dokusunu kaldırmak için cerrahi operasyon yapılır ve vajinada normal bir açıklık oluşturulur.
  • Küçük delikli kızlık zarı: Küçük delikli kızlık zarı vajinanın ağzını tamamen kapatmaz ama normale göre daha küçük bir açıklık bırakır. Regl kanı bu açıklıktan akmayı başarabilir ama açıklık yeterli değildir. Bu zar türünün keşfedilmesi zordur çünkü tampon takılmasına olanak verir. Ufak bir cerrahi müdahaleyle delik büyütülebilir ve durum düzeltilebilir.
  • Bölmeli kızlık zarı: Bölmeli kızlık zarı, birden fazla delik bulunan kızlık zarıdır. Böyle bir zar ergenlerin tampon takıp çıkarmasını zorlaştırabilir. Bu tür zar da küçük bir cerrahi müdahale ile tek delikli hale getirilebilir.

Bu zar çeşitleri seks sırasında partneri zorlayabilir ve sonuçta yırtılmayabilir. Kızlık zarının yırtılmaması ve kanama olmaması onun esnek olmasından da kaynaklanabilir. Cinsel ilişki sırasında sadece biyolojik bir önlem olan bu zara odaklanmak iki tarafın alacağı hazzı da önemli ölçüde azaltacaktır. O yüzden öncelikle partnerinizle hazzı mümkün olduğunca doruğa taşımaya odaklanın.

İlk kez cinsel ilişkiye girmek ve ilk cinsel ilişki sonrası elbette heyecan verici. Ama ilk sefer olması istenmeyen gebeliklerden ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak olacağınız anlamına gelmiyor. İlk seferde de Durex prezervatifleri kullanın ve önleminizi alın. (Prezervatiflerin %100 koruma sağlamadığını da unutmayın.)

BENZER İÇERİKLER

Mastürbasyona Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

  Siz sordunuz, biz cevapladık: İşte mastürbasyona dair kapsamlı bir rehber... Küresel bir salgın var, arkadaşlarımız...
DEVAMINI OKUYUN

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN