Klitoris ve vajinanın monoloğu: Kadın orgazmı hakkındaki gerçekler

Kaç çeşit erkek orgazmı vardır? Çoğu insanın aklına boşalma geliyor olabilir. Ama aslında farklı türde bir erkek orgazmı daha vardır – prostat orgazmı. Gelgelelim, erkek orgazm çeşitlerinin sayısı kadınlarınkinden daha azdır çünkü üç çeşit kadın orgazmı mevcuttur: klitoral orgazm, vajinal orgazm ve klitoral-vajinal orgazm.

 

Kadınlar klitoral orgazma mastürbasyonla kolayca ulaşabilir. Bazı kadınlar sadece bacaklarını kilitleyerek bile klitoral orgazma ulaşabilir. Tabii ki, kadınlar cinsel ilişki esnasında klitoris doğrudan veya dolaylı olarak uyarıldığında klitoral orgazma ulaşabilir. Vajinal orgazmlaraysa vajinaya giriş esnasında vajinada ve rahimde bulunan hassas noktalara sürtünmeyle ulaşılabilir. Klitoral-vajinal orgazm, yukarıdaki iki çeşidi de içerir. Sadece birinin özelliklerini göstermeyeceği açıktır.


Vajinal orgazm, tıpkı erkek orgazmı gibi, anlık ve yoğundur, orgazma ulaştıktan sonra hızla kaybolur ama ardında yorgunluk ve tatmin bırakır. Klitoral orgazm ise erkeklerin asla tecrübe edemeyeceği bir zevk verir. Kıyasla, klitoral orgazm daha yoğun, anlık ve uyarıcıdır. Klitoral orgazmın değişim eğrisi azgın gelgitler gibi devamlı ve kademelidir. Karma orgazmın yoğunluğu ise diğer iki türün arasındadır.


Erkekler orgazma ulaştığında boşalır, sonra da penis yumuşar. Kadınlar orgazma ulaştığında, fiziksel işaretler açıkça görüldüğü üzere göğüslerin büyüyüp kızarması ve bununla beraber istemsiz kas seğirmeleridir. Bazen hızlı soluma, kan basıncının artması, kalp atış hızının artması, terleme ve diğer fizyolojik değişiklikler de ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda, inlemeyle kendini gösteren, ses tellerinde kas spazmı gerçekleşebilir. Yoğun bir seks, ardında bacaklarda uyuşukluk ve başka etkiler bile bırakabilir.

Bununla birlikte, farklı kadınlar farklı psikolojik ve fiziksel tecrübeler edinebilirler ve fark gayet büyük olabilir. Örneğin, çoğu kadın vajinal orgazmın yeterince yoğun olmadığını ve kısmen sıcaklık ve baskı hissettiklerini söylüyor. Bazı kadınlar da hem vajinal hem de klitoral orgazmın kendilerine yoğun cinsel uyarılma getirdiğini söylüyor.


Bütün orgazm çeşitlerine kadınların ve partnerlerinin kendilerinin bakması, öğrenmesi, keşfetmesi ve bilimsel bir bakış açısından tecrübe etmesi gerekir.