Prezervartifle Güvenli Cinsel Hayata Evet!

Prezervatif en yaygın ve en ekonomik doğum kontrol yöntemidir. Her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi prezervatifler için de %100 korumadan söz edilemez ama yine de çok yüksek yüzdelerden bahsediyoruz. Prezervatif cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı da büyük ölçüde koruma sağlar (ama yine vurgulayalım, tamamen engellemez).

Doğum kontrolü

Doğum kontrolü istenmeyen gebeliklere engel olmak için alınan önlemlerdir. Kadınların ve erkeklerin uygulayabileceği farklı doğum kontrol yöntemleri vardır. Erkekler için geçici bir çözüm olan prezervatif ve spermisit (sperm öldürücü) kullanımı veya kalıcı bir çözüm olan vazektomi (erkeklik kanallarının bağlanması) bulunmaktadır. Dışa boşalma tam olarak bir doğum kontrol yöntemi değildir, daha sonra sürprizler sizi şaşırtmasın.

Kadınlar için seçenekler biraz daha fazla. Kadın prezervatifi adı verilen ürün kadınlar tarafından takılır. Bunun dışında doğum kontrol hapları da yaygın yöntemlerden biridir. Ertesi gün hapı etkili ama hormonların dengesini alt üst ettiği için tehlikelidir. Vajinal halka içeri takılır ve doğum kontrol hapına benzer bir mantıkla östrojen ve projestin üretir. Diyafram kauçuktan yapılır ve spermin yumurtayı döllemesini önler. Bunlar dışında doğum kontrol bantları, doğum kontrol iğnesi, doğum kontrol süngeri, servikal kap, rahim içi araç ve tüp bağlama seçenekleri bulunmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar özellikle vajinal ilişki, anal seks ve oral seks ile yayılan enfeksiyon türleridir. Başta belirtiye sebep olmadıkları için başkalarına geçme riskleri fazladır. Vajina veya peniste akıntı, kaşıntı veya ağrı, cinsel organlar üzerinde veya etrafında ülserlere neden olurlar. Genelde virüs kaynaklıdırlar; virüsler vücuda bir kez girdi mi ömür boyu orada kalırlar ama her zaman aktif olmazlar, belirtiler onlar etkinleşince ortaya çıkar. Bazıları hafif geçer, bazıları ağır geçer ve tekrarlar. HIV’nin son safhası olan AIDS bağışıklık sistemini çökerttiği için ölümcüldür.

Bu kadar şeyden sonra prezervatif kullanmamak için inat etmek gayet anlamsız. Özellikle tanımadığınız partnerlerle prezervatif kullanırsanız daha güvenli bir cinsel hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Prezervatif kullanmamak için genelde bahaneler uydururuz. Bunların en başta geleni, hazzı azalttığı bahanesidir. Poşet geçirmek gibi tabirleri çok duymuşuzdur. Ama bu oldukça yanlış ve sorumsuz bir tavırdır. Prezervatifin yararları yanında bu bahanenin yeri bile olmaz. Kaldı ki son teknolojilerle gerçek ten hissi sağlayan prezervatifler de üretiliyor. Durex Gerçek Dokunuş prezervatifi sadece gerçek ten hissi sağlamakla kalmaz, poliizopren malzemesiyle lateks alerjisi olan kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. (Evet, lateks alerjisini de bahane edemeyeceksiniz…) Durex var, mazeret yok!

Satın Al