Prezervatif Nasıl Takılır?

Herkesin prezervatif takmayı bildiği varsayılır. Ama herkesin bir noktada ya kendilerine ya partnerlerine ilk defa prezervatif taktığı bir an olmuştur ve aslında, alışkın değilseniz kafanız biraz karışabilir. Elbette, prezervatifin sizi hem gebelikten hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacağına bel bağlamadan önce pratik yapmakta fayda var. Durex prezervatifleri (olabilecek en güvenli prezervatifler kullanılarak) kolay takılacak şekilde tasarlanmıştır. Aşağıda prezervatif takarken yapılması gereken temel şeyleri derledik.

Dört Aşama

  1. Prezervatifin paketini bir kenarından, prezervatifi yırtmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde açın.

  2. Prezervatifi penisin üstüne yerleştirmeden önce doğru tarafını çevirdiğinizden emin olun (yuvarlanmış dış kenar yukarı bakmalı ama emin olmak için her zaman ruloyu biraz açıp bakın).

  3. Prezervatifi penise yerleştirdiğinizde ucundaki havayı tek elinizin iki parmağıyla sıkıp havayı boşaltın ve iki elinizle penis köküne doğru indirmeye başlayın. Tırnaklarınızı prezervatiften olabildiğince uzak tutun. İşte böyle, prezervatifin güvenli bir şekilde takılmış olması lazım.

  4. Seksten sonra prezervatifi çıkarırken dibinden tutun, böylece çöpe atmadan önce ona düğüm atabilirsiniz.

Çok basit, değil mi? Prezervatif paketlerinde de muğlak kalan ayrıntıları açıklığa kavuşturacak ekstra talimatlar bulunur. Fakat hepimiz bir prezervatifin o kadar pürüzsüz bir şekilde geçmeyebileceğini biliyoruz. O yüzden, bize göre bilmenizin bizim için önemli olduğu birkaç yaygın sorunun yanıtını veriyoruz.

Prezervatif yırtılırsa ne olur?

Prezervatif yırtılırsa kullanmamanız gerekir. Prezervatifler koruma için tasarlanmışlardır ve herhangi bir noktası açılmışsa onu kullanmak artık güvenli değildir. Seks sırasında prezervatif bir yerinden açılmış gibi gelirse yırtılıp yırtılmadığını kontrol edin ve yenisiyle değiştirin. Eğer endişeleriniz varsa bir eczaneye gidip acil doğum kontrol seçeneklerini gözden geçirin veya yeni bir partnerle birlikte olduysanız zührevi hastalıklar kliniğini ziyaret edin.

Prezervatif tekrar kullanılır mı?

Bir prezervatifi asla bir defadan fazla kullanmayın.

Sperm öldürücü gerekli midir?

Prezervatiflerin önemli bileşenlerinden biri de sperm öldürücüdür. Ekstra Güvenli gibi bazı Durex prezervatiflerinde sperm öldürücü içeren kayganlaştırıcı bulunur. Yine de çoğu zaman prezervatif yeterlidir ama endişeliyseniz sperm öldürücü içeren prezervatifleri tercih edebilirsiniz.

Satın Al