Sağlıklı Bir Cinsel Yaşam İçin Bunlara Dikkat Edin!

Cinsel yaşamdan keyif almak için partnerinizle cinsel sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edeceğiniz konular arasında sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve enfeksiyonlardan korunma bulunuyor. Dünyanın 1 numaralı tercihi Durex’in rehberinde hem keyifli hem de sağlıklı bir cinsel yaşamın ipuçlarını bulacaksınız.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar cinsel ilişki sırasında geçen virüslerin meydana getirdiği enfeksiyonlardır: Genital siğil, genital uçuk, belsoğukluğu, sifilis, Hepatit C, HIV/AIDS… Günümüzde HIV/AIDS için bile tedavi seçenekleri araştırılıyor. Ama elbette vücudunuza fazladan virüs girmesine izin vermenize ve olası sıkıntılarını çekmeye gerek yok. İdeal olan bu konuyu cinsel ilişki öncesi partnerinizle konuşmanız. Ne var ki ateşli dakikaların öncesinde böyle bir sohbet pek kimsenin aklına gelmiyor. O zaman yapmanız gereken şu: Korunmak.

Korunmaya Önem verin

Prezervatifler en basit korunma yöntemlerindendir. Elbette yüzde yüz koruma sağlamaz. Ama vajinal, oral ve anal seks sırasında prezervatif takmak sizi ve partnerinizi vücut sıvılarıyla geçebilecek enfeksiyonlardan büyük ölçüde koruyabilir. Durex prezervatifleri size kendinizi güvende hissetmeniz için birçok çeşit sunuyor. Durex Ekstra Güvenli ürün dokusu sayesinde ekstra koruma sağlamanıza yardımcı olur.

Beslenmeye Dikkat

Beslenmenin de iyi bir cinsel performans ile ilişkisi var. Çok kalorili yiyecekler aşırı kiloya neden olup hareket kabiliyetinizi kısıtlamanın yanı sıra bedeninizde birçok olumsuz etkiye de yol açar. Kötü beslenme ve aşırı kilo genelde kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, damar tıkanıklıkları ve tansiyona neden olur. Oldukça hareketli bir cinsel aktivite sırasında ve sonrasında zorlanmamak ve kötü sonuçlarla karşılaşmamak için beslenmenize mutlaka dikkat edin.

Beslenmenin keyifli bir yönü de var: Afrodizyak etkisi bulunan yiyeceklerle libidonuzu artırıp seksteki hazzınızı artırabilirsiniz. Afrodiyak etkisi için sağlıklı beslenmenizi bozacak şeyler yemeniz gerekebilir ama abartmadığınız ve kronik hastalığınız olmadığı sürece muhtemelen birkaç kerelik kaçamakla sorun yaşamazsınız.

Egzersiz Olmazsa Olmaz

Beslenme, sağlıklı bir vücut için tek başına yeterli değildir. Egzersizle de desteklemeniz gerekir. İsterseniz evde kendi kendinize, ister spor salonunda hoca eşliğinde bir egzersiz programı uygulayın, isterseniz dışarıda koşuya çıkın. Ne olursa olsun hareketsiz kalmayın. Ofiste veya uzun yolculuklarda bile ara ara kalkıp yürüyün. Vücudunuz harekete ne kadar alışırsa seks sırasında o kadar iyi performans gösterecektir. Egzersiz vücudunuzdaki hormonları harekete geçirerek hem özgüveninizin hem libidonuzun artmasına da yardım eder.

Egzersiz vücudunuzu da esnetmenizi sağlar ve böylece pozisyon seçeneklerinizi artırır. Daha önce zor gelen bazı hareketleri iyi bir egzersiz programından sonra kolayca uygulayabileceğinizi fark edebilirsiniz. Partnerinizle neleri yapabildiğinizi, neleri yapamadığınızı deneyin. Kama Sutra çok güzel bir rehber ama orada bulunan aşırı atletik hareketlere hazır olmadan girişmeyin. Özellikle ileri yaşlarda kas ve kemiklerinizde ciddi sakatlanmalara veya cildinizde yaralanmalara neden olabilirsiniz. Tabii ki bu, gözünüzü korkutmasın. Yeniliğin canlandırıcı gücünü keşfedin.