“Seni hayatın kendisinden bile daha çok seviyorum”

Seksüel dürüstlüğün partnerinize sadık kalmak ve geç saatlere kadar çalıştığınızı söylemek yerine pubda kalıp içkiyi fazla kaçırdığınızı söylemek olduğunu sanmak kolaydır. Ancak gerçek cinsel dürüstlük daha derine iner -ve sağlıklı bir ilişki yaşadığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biridir- bu nedenle şu ilişki yalanlarından kaçının.

  1. “Ben iyiyim.” Birçok insan iyi bir partnerin kendi ihtiyaçlarından ödün verdiğine inanarak duygularını gizler ve uyuşmazlıktan kaçınır. Ara sıra beyaz yalan (“Hayır popon bunla büyük görünmüyor”) nazikçe olsa da, devamlı partnerinize öncelik vermek gücenmeye yol açacaktır. Bu sözle saldırmanız gerektiği anlamına gelmez: sadece nasıl hissettiğiniz konusunda dürüst olun – ve bu duyguları partnerinize yansıtmaktansa kendiniz sahiplenin. “Eve geç geldiğin için düşüncesizsin” demek yerine “Bana söylemeden son dakikada planları değiştirdiğin zaman kendimi hafife alınmış hissediyorum” deyin. Bu şekilde savunmacı bir tepki almanız daha az olasıdır ve aynı zamanda kendinize karşı dürüst olursunuz.

  2. “Of, of, aaah.” Bir sevgilinin hislerini incitmektense (veya çok uzun sürmekte olan bir seks seansını sonlandırmak için) hem erkek hem de kadın taklitlere başvurabilir. Ancak taklidini yaparsanız doğru şeyi yaptığını zannedecektir ve bir sonraki sefere ‘işe yaradığı’ için muhtemelen aynı şeyi tekrar yapacaktır. Bunun yerine partnerinizi, sizi hareketlendirecek şeyi yapmaya yöneltin veya orgazm olamayacak kadar yorgun/ stresli/ içkili olduğunuzu itiraf edin. Seksin birlikte orgazm ile sonuçlanması gerekmez ve taklidini yapmak uzun vadede her zaman daha iyi değil daha kötü seksle sonuçlanır.

  3. “Bunu yapmaktan mutluyum.” Farklı insanların farklı arzuları vardır ama sadece partneriniz sizden cinsel bir şey yapmanızı istedi diye yapmak zorunda değilsiniz. Bir seks hareketi fikrini sevmiyorsanız dürüst olun (yargılayıcı olmadan). Ve sevgiliniz sizin denemek istediğiniz bir şeyle ilgilenmediğinde siz de bunu kabul edin. Ödün vermek her ilişkinin bir parçasıdır ama bir şey hakkında rahat değilseniz geri adım atmamanız daha iyidir. Gerçek cinsel güven “Evet” demek kadar “Hayır” da diyebilmektir.

Sağlıklı, sevgi dolu bir ilişki güven, yakınlığa ve saygıya dayanır, bu nedenle sevgilinize gerçeği söyleme saygısını gösterin. Karşılığında size duyacakları güven daha sağlam bir zemine oturacaktır.

Gerçek cinsel güven “Evet” demek kadar “Hayır” da diyebilmektir.