Cinsel Hastalıklar (STI'ler) hakkında bilmeniz gerekenler

STI’LER NELERDİR? STI’LER HAKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Mutlu bir cinsel hayatın kapılarını sağlıklı bir cinsel hayat açar. Sağlıklı bir cinsel hayat için ise tüm ilişkilerinizde korunmak şarttır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en önemli silahınız korunmaktır. Anın heyecanına kapılarak vereceğiniz yanlış kararlar hem cinsel yaşantınızı hem de tüm hayatınızı geri döndürülemez bir şekilde etkileyebilir.

STI - Cinsel Hastalık nedir?

Açılımı Sexually Transmitted Infections olan STI, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların genel adıdır. STI’lerin sayısı oldukça fazladır ve bu enfeksiyonların en önemli nedeni korunmasız sekstir. STI’ler çoğu zaman kendilerini göstermezler. Bir işaret ya da semptom vermeksizin uzun süre bedeninizde vakit geçirebilirler ki bu durum STI’leri bu denli tehlikeli kılan noktaların başında gelmektedir. Cinsel ilişkiden bazen haftalar, bazen de aylar sonra enfeksiyon belirtileri kendini göstermeye başlayabilir ve bu geçen süreçte birlikte olduğunuz kişilere enfeksiyonu çoktan bulaştırmış olabilirsiniz. Dolayısıyla hem kendi sağlığınız hem de başkalarının sağlığı açısından korunarak seksin önemini göz ardı etmemeniz gerekir.

STI’ler nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar denildiğinde akla ilk gelen HIV virüsü ve AIDS olsa da STI başlığı altına girebilecek pek çok hastalık bulunmaktadır. En sık rastlanan cinsel hastalıklar arasında frengi, bel soğukluğu, klamidya, hepatit B, hepatit C, trikomoniyaz ve genital iltihaplar vardır. Bu hastalıkların bazıları tedavi edilebilir; bazıları ise tedavi edilmedikleri takdirde ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

STI’ler söz konusun olduğunda hızlı teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Bu nedenle korunmasız seks yaptığınızda ya da şüpheli bir cinsel ilişkide bulunduğunuzu düşündüğünüzde, herhangi bir belirtinin kendini göstermesine fırsat vermeden bir doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bel soğukluğu nedir?

Diğer adı Gonore olan bel soğukluğu, hem kadın hem de erkekte görülebilecek bir rahatsızlıktır. Üreme sistemi, kalın bağırsak ve boğazda enfeksiyona sebep olan bel soğukluğu, dünya üzerindeki en yaygın görülen STI’lerin başında gelir. Bel soğukluğu neden olur sorusunun cevaplarından biri elbette ki korunmasız sekstir. Bu hastalık vajinal, anal ve oral yolla cinsel temas sonucunda bulaşabilir.

Günümüzde bel soğukluğu ilaçla tedavi edilebilmektedir. Ancak hastalığın neden olabileceği kalıcı hasarlar olabileceğinden erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Klamidya enfeksiyonu nedir?

Özellikle gelişmiş ülkelerde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görüleni olan klamidya, kadınlarda rahim ağzı enfeksiyonuna neden olur. Hastalığın hem kadınlarda hem de erkeklerde etkilediği asıl bölge ise üretra (idrar yolu) ve rektumdur (kalın bağırsak). Çok popüler bir hastalık olmasının yanında fazla belirti de vermeyen sinsi bir hastalık olan klamidya, kadınlarda hafif sarımsı akıntı, idrar yaparken yanma, vajinal bölgede kaşıntı, kızarıklık ve şişliğe, hatta ilerlemiş durumlarda yaralara, cinsel birliktelik sırasında ağrı ve kanamaya neden olabilir. Erkeklerde ise kendini gösterdiği belirtiler yalnızca penis akıntısı ve idrar yaparken yanmadır.

Frengi nedir?

En sık karşılaşılan STI’ler arasında frengi de bulunmaktadır. Kanı ve diğer bütün vücut sıvılarını etkileyen frengi, diğer bütün STI’ler gibi erken aşamada teşhis ve tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Başlıca bulaşma sebebi korunmasız seks olsa da frengi sadece cinsel yolla değil, enfeksiyon kapmış kişinin frengi yaraları ve döküntüsü ile doğrudan temasta bulunulmasıyla da bulaşabilir. Vajina ve penis çevresinde, hatta bazen ağız ve anüste oluşan yaralar frenginin ilk ve en önemli semptomudur. Bu hastalığın kendini gösterme süresi iki veya üç hafta sürdüğü için çoğu zaman erkenden yakalanamamaktadır.

Hepatit nedir?

Aslında bir karaciğer iltihabi demek olan hepatit birçok farklı şekilde kendini gösterebilmektedir ve bunlardan biri de cinsel sıvılar ile bulaşan hepatit B’dir. Karın rahatsızlığı, kusma, bulantı ve yüksek ateş, grip benzeri semptomlar, boğaz ağrısı veya öksürme ya da koyu renkli idrar hepatitin başlıca semptomları arasında yer alır. Hepatit, HIV ve diğer STI’lere göre çok daha hızlı ve kolay yayılan bir hastalık olduğundan kendisinden kaçınmanın yegâne yöntemi korunarak seks yapmaktır.

Korunmayı ihtimal etmeyin!

En sık karşılaşılan STI türleri bunlar olsa da cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve enfeksiyonların sayısı oldukça fazladır. Kimi ilaç tedavisi ile kolayca geçebiliyorken, kimi kendini en güçlü halini gösterene kadar saklar ve tedavi sürecini bazen zor bazen de imkânsız hale getirir. Tüm bu hastalıklardan korunmak ve güvenli dolayısıyla da sağlıklı bir seks hayatına sahip olmak için prezervatif kullanmayı ihmal etmeyin. Durex’in farklı hazlar sunan prezervatif çeşitlerinden birini seçerek seks hayatınızı hem koruyun hem de renklendirin.