Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajinal kuruluk kadınlarda menopoz sırasında ve menopozdan sonra yaygın bir sorundur ama vajinanın yeterince ıslanamaması herhangi bir yaşta da görülebilir. Vajinal kuruluk vajinal atrofinin, başka bir deyişle atrofik vajinitin bir belirtisidir. Atrofi tıp dilinde körelme anlamına gelir. Bu durum da vajina duvarlarının östrojenin azalmasına bağlı olarak incelmesi ve iltihaplanması demektir.

Vajina duvarlarınızı ince bir nem tabakası kaplar. Cinsel açıdan tahrik olduğunuzda genital organlarınıza daha fazla kan hücum eder ve kayganlaştırıcı vajinal sıvıdan daha fazla üretir. Ama adet döngünüzle ilişkili hormonal bozukluklar, yaşlanma, menopoz, doğum ve çocuk emzirme nemin miktarını ve sürekliliğini etkileyebilir.

Sebepleri

Vajinal kuruluğun birçok sebebi vardır. Bunların en yaygın olanı düşük östrojen seviyeleridir. Bir dişilik hormonu olan östrojen, normal vajina ıslaklığını, doku esnekliğini ve asitliği sürdürerek vajinal dokunun sağlıklı olmasını sağlar. Bu etmenler vajina ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı doğal bir koruma sağlar. Ama östrojen seviyesi düştüğünde onun doğal savunması da azalarak daha ince, daha az elastik ve daha kırılgan bir vajina dokusu oluşmasına ve idrar yolu enfeksiyonu riskinin artmasına yol açar. Östrojen seviyelerini düşüren sebepler arasında menopoz veya menopozdan önceki geçiş dönemi, doğum, emzirme, çeşitli yumurtalık kanseri tedavileri, yumurtalıkların alınması, bağışıklık sistemi hastalıkları ve sigara içmeyi sayabiliriz. Bunun dışında bazı ilaçlar ve hastalıklar da vajinal kuruluğa neden olabilir.

Belirtileri

Vajinal kuruluğun birtakım belirtileri vardır. Bunlar arasında vajina ağzında ve iç kısmında kaşıntı, batma, yanma, hassaslık, ilişki sırasında acı veya hafif kanama, sık sık veya acil olarak idrara çıkma, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları bulunuyor. Birçok kadın vajinal kuruluk yaşadığı halde bunların pek azı doktorlarına durumu danışıyor. Vajinal kuruluk yaşam tarzınızı, özellikle de cinsel yaşamınızı ve partnerinizle ilişkinizi etkiliyorsa, fiziksel olarak rahatsızlık veriyorsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Yaşlandığınızda da vajinal kuruluğu rahatsız edici bir parçanız olarak kabullenmek zorunda değilsiniz.

Doktorunuz size birtakım testlerden sonra teşhisinizi koyar. Sonra da size uygun çözüm yöntemlerini sunar. Vajinal östrojen kremler, vajinal östrojen halkaları ve vajinal östrojen tabletleri bu çözümler arasında yer alabiliyor. Doktorunuz onaylarsa evde kendiniz nemlendirici ve kayganlaştırıcı da kullanabilirsiniz. Su bazlı kayganlaştırıcılar vajinanızı saatlerce nemli tutabilir. Gliserin içermeyen ürünleri tercih edin. Cinsel ilişkiden önce kayganlaştırıcıyı vajina ağzınıza veya partnerinizin penisine sürün.

Durex kayganlaştırıcılar ve masaj jelleri ile gündelik hayatınızda vajinal kuruluk hakkında endişe etmenize gerek yok. Sadece yumuşak bir kayganlık sağlayan formülü ile değil farklı aromalarıyla da seks sırasında favorileriniz olmaya aday. Mesela Durex Play Sweet Strawberry ile çileğin tadına varabilirsiniz.

Satın Al