Vajinal kuruluk nedir, neden olur?

Kadınların cinsel ilişki sırasında en sık karşılaştığı sorunların başında vajinal kuruluk geliyor. Oysa gerekli önlemleri aldığınız takdirde cinsel ilişki sırasında yaşadığınız kuruluktan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bunun için önce vajinal kuruluğun ne olduğunu bilmelisiniz.

Vajinal kuruluk nedir?

Öncelikle kadınlar neden ıslanır sorusu ile başlayalım. Islanma vajinanın doğal bir işlevi. Aynı zamanda sağlıklı bir rahme sahip olduğunuzun da bir göstergesi. Cinsel ilişki sırasında tahrik olma ile doğrudan ilişkisi olan bu ıslaklık, uyarılma ile başlayıp orgazma dek sürüyor.

Vajinal kuruluk ise vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanamamasından kaynaklanıyor. Başka bir deyişle vajinal kuruluğa sahip kadınlarda ilişki sırasında kayganlaşma, normalden az seviyede oluyor. Bu durum, ilk bakışta kişilerin cinsel hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Fakat vajinal kuruluk sorununa karşı başvurabileceğiniz birkaç farklı yol mevcut. Bu yollara başvurmadan önce vajinal kuruluğa neden olan faktörlere bir göz atalım. Böylece sorunu en temelden anlayabilir; daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Vajinal kuruluğun sebepleri

Vajinal kuruluk, toplum içinde genelde yaşla ilişkilendirilen bir sorun. Yaratılan algıya göre bu sorun, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkıyor. Oysa v Ancak yine de kadınların biyolojik gelişimi sırasında buna sebep olan spesifik dönemlerin olduğunu söylemek mümkün. Özellikle östrojen seviyesinin düşmeye başladığı menopoz dönemine girmek üzere olan kadınlarda vajinal kuruluk daha fazla oranda gözleniyor. Nitekim menopoz dönemi vücutta gerçekleşen hormonal değişimler hem vajinada daralmaya hem de elastikiyet kaybına sebep oluyor. Böylece vajinal kuruluk tetikleniyor.

Doğum sonrası ve emzirme dönemi de yine vücutta östrojen seviyesinin düşüş gösterdiği dönemler. Bu dönemlerde de bazı kadınlarda vajinal kuruluk gözlenebiliyor.

Herhangi bir sebeple yaşadığınız vajinal enfeksiyon, vajinal duş ve bu esnada kullandığınız ürünler, farklı tedaviler için içmek durumunda olduğunuz bazı ilaçlar, günlük hayatta yaşadığınız stres ve hatta yediğiniz yiyecekler bile uyarılmanızı zorlaştırarak vajinal kuruluğa neden olabiliyor. Ancak bir kez daha altını çizelim: Bu, baş edemeyeceğiniz bir durum değil. Sadece neden kaynaklandığını tespit etmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor.

Vajinal kuruluk sorununun ortadan kalkmasına neler yardımcı olur?

Şimdi gelelim vajinal kuruluğa karşı alabileceğiniz önlemlere...

Sorununuzun temeline indikten sonra aslında çözüm yolu da kendiliğinden ortaya çıkıyor. Örneğin kuruluğun nedeni günlük hayatta baş etmek zorunda olduğunuz stresse, kendinizi gevşetebileceğiniz aktiviteler yapabilir; böylece stresten uzaklaşarak daha konforlu bir cinsel deneyime sahip olabilirsiniz.

Vajinal kuruluğu ortadan kaldırmaya yardımcı metotlarından biri de kayganlaştırıcı jeller. Islaklığı ve dolayısıyla da kayganlığı artırıcı etkiye sahip bu jeller sayesinde hem vajinal kuruluğun önüne geçebilir hem de çok daha konforlu bir cinsel deneyime sahip olabilirsiniz.

Eğer yeme-içme problemleri yüzünden kuruluk yaşıyorsanız, mukoza zarının elastikiyetini ve nemini artırmak adına tahıl ürünlerini tercih edebilir; ya da daha kolay uyarılmak adına bal, incir, avokado, tarçın, çilek gibi afrodizyak besinler yiyebilirsiniz.

Yaşadığınız vajinal kuruluk, partnerinizle olan iletişiminizle de ilintili olabilir. Bu iletişimi canlandırmak adına ön sevişmeyi uzatmakta fayda var. Ayrıca heyecanı koruyacak çeşitli oyunlar oynayarak da söz konusu kuruluğun önüne geçebilirsiniz.

Vajinal kuruluğa karşı Durex

Vajinal kuruluğa karşı atacağınız adımlarda Durex ürünleri sizlerle...

Yüzde 100 doğal içeriğe sahip Durex Natural Gels, su bazlı özel ve hassas formülüyle gerekli tüm kayganlığı sağlayarak vajinal kuruluk belirtilerini minimuma indiriyor. Yapay aroma ve renklendirici içermiyor. Dahası uygun pH değerlerine sahip bir formüle sahip. Bu sayede cinsel ilişki sırasında partnerinizi en doğal şekilde hissetmenize yardımcı oluyor..

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı vajinal kurulukla karşı karşıya kaldığınız zamanlarda Durex Natural Gels’i kullanarak kuruluğun önüne geçebilir; böylece partnerinizle çok daha doğal ve sıcak bir uyum yakalayarak keyifli ve sorunsuz bir cinsel ilişkinin kapılarını aralayabilirsiniz.

Aloe Vera ya da çilek gibi afrodizyak kokulara ya da uyarıcı etkilere sahip diğer Durex kayganlaştırıcı jeller için tıklayın.

Daha fazla bilgi için:

Vajinal kuruluk neden olur?

Vajinal kuruluk ile nasıl baş edilir?