Breadcrumbs

Gebelikten korunmada yaşanan başarısızlıkların nedeni nedir?

Gebelikten korunmada başarısızlığa ne neden olabilir? Bu nasıl önlenebilir?

  1. Prezervatif seks esnasında yırtılabilir. Bu duruma seks esnasındaki çok sert hareketler veya tırnak ya da yüzük sebebiyle ekstra ince formlu prezervatiflerde oluşan yırtıklar neden olabilir. 

  2. Yanlış ebatta bir prezervatif seçimi. Penis ölçülerinizden daha büyük veya daha küçük ebattaki prezervatifler seks esnasında kayabilir ya da vajina içinde yırtılabilir. Bu da sperm çıkışına neden olur.    

  3. Seks öncesi prezervatifi kontrol etmeden deliği olan bir tanesini kullanmak.

  4. Rezervuar ucundaki havayı almamaktan dolayı prezervatif boşalma esnasındaki basınç artışı nedeniyle yırtılabilir. 

  5. Penisin ve prezervatifin kadının vajinasından geç çıkartılması sonucu vajinanın sperme maruz kalması.

  6. Prezervatifin cinsel heyecan seviyesini düşüreceği endişesiyle, prezervatifi orgazmın hemen öncesinde takılması aslında gebelikten korunmaya yardımcı olmaz. Erkeğin üretral mukusunda az da olsa sperm bulunur ve bunlar kadının vajinasına akabilir.  Boşalma arzunu bastırsan da, penisten gebelikten korunmanın başarısız olmasına neden olacak az da olsa biraz sperm çıkabilir.

  7. Vazelin ve losyon gibi kimyasal ve bitkisel yağların prezervatifin dayanıklılığını 5 dakika içerisinde düşürdüğü gözlenmiştir.  

  1. Uygunsuz saklama koşulları: Işık, ısı, nem ve ozona maruz kalma, prezervatifin dayanıklılığına zarar verir.

 

    Eğer seks esnasında prezervatifin yırtıldığını veya çıktığını tespit ederseniz, acil gebelikten korunma önlemlerini uygulamanız veya tavsiye için doktora başvurmalısınız.