Breadcrumbs

Seks ve Engellilik

Parçalanan Yaygın Kalıplar

Birçok insan seks ve engellilik hakkında doğru olmaktan uzak varsayımlar yaparlar. Bir kişinin fiziksel veya zihinsel bir farkı olması onları daha az seksüel yapmaz ve buna rağmen tatmin edici bir cinsel hayata sahip olmak tamamen mümkündür. En yaygın masallardan bazıları aşağıda.

  1. Engelli insanlar seksüel değildir. Medya engelli insanları nadir olarak resmeder ama aslında herkes arzu duymada aynı kapasiteye sahiptir. Arzularınızı itiraf etmekten korkmayın: eğer yardıma ihtiyacınız varsa doğru kişisel yardımcı/ bakıcı yardımcı olabilecektir.

  2. Engelli insanlar seks oyuncakları kullanamaz: Basması daha kolay olan daha büyük düğmeler, uzun saplar ve uzaktan kumandalılar dâhil çoğu sakatlığa sahip insanlara uyması için tasarlanmış oyuncaklar vardır.

  3. Engelli insanlar seksi değildir: Yargılayıcı davranışlar biriyle karşılaşmayı zorlaştırsa da internet insanlarla bağlantı kurmak için bir sürü fırsat yarattı. Eğer sizin engeliniz birini soğuttuysa bu onlar hakkında sizin hakkınızda olduğundan çok daha fazla şey söylüyor olabilir: açıkça randevulaşmaya değmeyen insanlar.

  4. Sakatlıklar orgazmı engeller Bazı durumlar boşalma ve orgazmı sınırlayabilse de erişilecek birden çok orgazm tipi var. Tantrik seks doruğa ulaşma potansiyelinizi keşfetmenin harika bir yolu olabilir, buna eşit olabilir, ve geleneksel yaklaşımlardan daha yoğun olabilir. Güçlü vibratörler ve elektro-güç cihazları (basit titreşimlerdense elektrik darbeleri kullanan oyuncaklar) sınırlı hissiniz varsa da yardımcı olabilir.

  5. Eğer engelliyseniz seks kendiliğinden olamaz: Bazı sakatlıklar seks hareketlerini sınırlayabilse de neyin mümkün olup neyin olmadığını tartışmak ancak daha doyurucu bir cinsel deneyime yol açar. Ve ön sevişme her zaman vücutla ilgili değildir: edepsiz konuşma ve fantezileri paylaşma ciddi şekilde ateşli olabilir ve en iyisi şahsen yapmanın yanı sıra telefonda veya online yapabilirsiniz.

  6. Engelli insanlar seks için çok masumdur: Bazı insanlar engelli biriyle seks yapmanın taciz edici olduğunu varsayarlar. Aslında kişinin yetişkin olacak zihinsel kuvveti varsa yetişkin kararları vermek için eksiksiz donanımdadır. Seks güvenli, makul ve karşılıklı anlaşmaya dayalı olduğu sürece endişe edilecek hiçbir şey yoktur, toplumun önyargılı tutumu haricinde.

Her engel farklıdır fakat konu sekste geldiğinde sizin belli sakatlığınızın uygulanabilirliklerini ele almakta yardımcı olacak destek ağları vardır. İhtiyacınız varsa yardım istemekten korkmayın: Herkes cinsel zevkten keyif alma şansını hak eder.

Eğer sizin sakatlığınız birini soğuttuysa bu durum onlar hakkında sizin hakkınızda olduğundan çok daha fazla şey söylüyor demektir.