RECKITT BENCKISER – GLOBAL GİZLİLİK POLİTİKASI

Son Değişiklik Tarihi: 1 Mart 2017

Reckitt Benckiser’in Global Gizlilik Politikası'na ("Gizlilik Politikası") hoş geldiniz.

Reckitt Benckiser olarak gizliliğinizi korumayı taahhüt ediyoruz. Bu Gizlilik Politikası, Türkiye'deki tüm markalarımız için geçerli olup Kişisel Bilgiler’inizi nasıl topladığımızı, kullandığımızı, ifşa ettiğimizi ve koruduğumuzu açıklamaktadır.

Belirli Sitelere veya Hizmetlere özgü olan gizlilik politikalarının, bu Gizlilik Politikası’nı tamamlayabileceğini veya yerini alabileceğini lütfen unutmayınız.

Bu Gizlilik Politikası’nda yer alan "biz", "bize" ve "bizim" ifadeleri, Türkiye’nin veri sorumlusu sayılan Reckitt Benckiser Tem. Malz. San. ve Tic A.Ş dahil tüm Reckitt Benckiser grup şirketlerini ifade etmektedir. Bizim hakkımızda ve markalarımız ile ilgili daha fazla bilgi için, lütfen www.rb.com adresini ziyaret ediniz.

"Kişisel Bilgiler" ile (bazı ülkelerde "kişisel veriler" veya "kişiyi tanımlayan bilgiler" olarak anılır), tanımlanmış veya tanımlanabilir bir gerçek kişiyle ilgili herhangi bilgi ifade edilmektedir. Bu, kişisel veya özel nitelikteki bilgiden daha geniş bir anlamı ifade eder ve adınız, doğum tarihiniz ve e-posta adresiniz gibi bilgileri de içerir.

Hızlı Başvuru Kılavuzu

 1. Gizlilik Politikamızın kapsamı
 2. Onayınız
 3. Kişisel Bilgilerinizi nasıl topluyoruz?
 4. Kişisel Bilgilerinizi hangi amaçlarla kullanabiliriz?
 5. Kişisel Bilgilerinizi kimlerle paylaşabiliriz?
 6. Kişisel Bilgilerinizi nasıl koruyoruz?
 7. Doğrudan pazarlama ile ilgili seçimleriniz
 8. Kişisel Bilgilerinize nasıl erişebilir, düzeltebilir veya silebilirsiniz?
 9. Kişisel Bilgilerinizi ne kadar süreyle muhafaza ediyoruz?
 10. Çocuklar
 11. Diğer ülkelere aktarım
 12. Gizlilik Politikamızda yapılacak değişiklikler
 13. Bizimle nasıl iletişime geçebilirsiniz?

1. Gizlilik Politikamızın Kapsamı

Gizlilik Politikamız, bu Gizlilik Politikası’nı gösteren, buna link veren veya atıfta bulunan hem çevrimiçi hem çevrimdışı faaliyetlerimiz aracılığıyla topladığımız, kullandığımız, paylaştığımız veya başkaca şekilde işlemiş olduğumuz tüm Kişisel Bilgiler’e uygulanmaktadır. Bu faaliyetlere şunlar da dahildir:

 • internet sitelerimiz
 • resmi sosyal medya sayfalarımız
 • e-postalarımız
 • çevrimiçi ve çevrimdışı kampanyalarımız
 • temsilcilerimizle olan görüşmeleriniz veya yazışmalarınız.

Bu belge içerisinde çevrimiçi faaliyetlerimiz "Siteler" ve çevrimdışı faaliyetlerimiz ise "Hizmetler" olarak anılacaktır.

Sitelerimizde, tarafımızca kontrol edilmeyen ve işbu Gizlilik Politikası kapsamında bulunmayan üçüncü şahıs internet sitelerine, uygulamalarına vb. yönlendirme yapan bağlantılar (hyperlink) bulunabileceğine lütfen dikkat ediniz. Bu tür üçüncü şahıs web sitelerinin, uygulamaların ve benzerilerin içeriği ve faaliyetleri ile ilgili herhangi bir sorumluluğumuz veya yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Bu tür üçüncü şahıslar, Kişisel Bilgilerinizi toplayabileceği için bunların Kişisel Bilgilerinizi nasıl kullandığı ile ilgili daha fazla bilgi için bu üçüncü şahısların gizlilik politikalarını okumanızı öneririz.

2. Onayınız

Kişisel Bilgilerinizi belirli bir amaçla işleyebilmek için birçok durumda sizden açık rızanızı talep edeceğiz ancak Sitelerimizi veya Hizmetlerimizi ziyaret ederek veya bunları kullanarak, Kişisel Bilgilerinizin işbu Gizlilik Politikası'nda açıklandığı şekilde işlenmesine muvafakat etmiş olursunuz.

Kişisel Bilgilerinizi sadece adil ve yasal olan durumlarda toplar, kullanır, ifşa eder veya işleriz.

Kişisel Bilgilerinizi bizimle paylaşmayı tercih etmemeniz durumunda bizden talep ettiğiniz ürünleri ve hizmetleri size sağlayamayabiliriz.

3. Kişisel Bilgilerinizi nasıl topluyoruz?

Doğrudan sizden elde edilen kişisel bilgiler

Öncelikle, Kişisel Bilgilerinizi doğrudan sizden temin edebiliriz, örneğin, haber bültenlerimize kaydolurken, Sitemize kayıt yaptırırken, bizden bir ürün satın alırken, anket doldururken, bir yorum yaparken veya soru sorduğunuzda, sosyal medya sayfalarımızda bir şeyler yayınlarken, vb.

Bu şekilde toplanan Kişisel Bilgiler şunları içerebilir:

 • isim
 • adres
 • e-posta adresi
 • telefon numarası
 • kredi kartı veya diğer ödeme bilgileri
 • yaş
 • doğum tarihi
 • cinsiyet
 • ürün satın alma ve kullanma bilgileri
 • hane halkı bilgileri

Sitelere yüklediğiniz kullanıcı tarafından üretilen içerikler, mesajlar ve diğer içerikler

sağlığınız ve cinsel yaşantınızla ilgili hassas bilgiler

doğrudan bize temin ettiğiniz diğer Kişisel Bilgiler.

Otomatik olarak toplanan Kişisel Bilgiler

İkinci olarak, bazı Kişisel Bilgiler, Sitelerimizi ziyaret ettiğinizde veya kullandığınızda otomatik olarak toplanabilir, örneğin, çerezler ve diğer teknolojiler tarafından web sitelerimizde toplanan bilgiler gibi.

Bu şekilde toplanan Kişisel Bilgiler şunları içerebilir:

(mobil) cihazınız veya tarayıcınızın türü hakkında bilgiler;

web sitelerimizi kullanma şekliniz hakkında bilgiler, örneğin, görüntülediğiniz web sayfalarına, tıkladığınız reklam bantlarına (banner) ve köprü bağlatılarına (hyperlink) ilişkin ayrıntılar gibi;

tarafımızdan gönderilen e-postaları açıp açmadığınız;

web sitelerimizden birine gelmeden önce ziyaret ettiğiniz web siteleri;

IP adresiniz;

web sitelerimize yerleştirilen sosyal medya araçlarını kullanarak paylaşmayı seçtiğiniz bilgiler;

İzin verdiyseniz, kesin konum verileriniz.

Diğer kaynaklardan elde edilen Kişisel Bilgiler

Son olarak, Kişisel Bilgileri, güvenilir iş ortaklarımız gibi diğer kaynaklardan da elde edebiliriz.

Bu şekilde toplanan Kişisel Bilgiler, gelir seviyesini, hobiler ve evcil hayvanlar gibi ilgi alanlarınızı, tüketici ve pazar araştırması verilerini, satın alma davranışını, kamuya açıklanmış olan verileri veya bloglar, videolar, internet gönderileri ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler gibi eylemleri içerebilir.

4. Kişisel Bilgilerinizi hangi amaçlarla kullanabiliriz?

Kişisel Bilgilerinizi aşağıdaki hallede olduğu gibi iş amaçlı olarak kullanabiliriz:

satın alma işlemlerinizi gerçekleştirmek ve yürütmek, örneğin, satın alma işleminizle ilgili olarak size bilgi vermek, ödemelerinizi işleme almak, satın alınan ürünleri ve hizmetleri sağlamak ve gereken müşteri hizmetini sizlere sunmak;

promosyonlara, yarışmalara, anketlere ve oylamalara katılımınıza imkan sağlamak;

sosyal medya sayfalarımızda, forumlarımızda, bloglarımızda ve diğer iletişim kanallarımızda bilgi ve fikir paylaşımında bulunabilmenize, Sitelerimiz veya güvenilir iş ortaklarımızın web siteleri üzerinden sosyal paylaşıma katılabilmenize ve bir arkadaşınıza mesaj gönderebilmenize imkan sağlamak;

ihtiyaçlarınızı daha iyi anlayarak sizlere daha uygun bilgi verebilmek, kurumsal faaliyetlerimizi analiz etmek ve değerlendirmek, yeni ürünler geliştirmek ve mevcut ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmek, pazar araştırması ve denetimleri yürütmek, kullanıcı eğilimlerini belirlemek ve pazarlama kampanyalarımızın etkinlik derecesini ve müşterilerimizin memnuniyet derecesini incelemek;

sizlere ürünlerimizden ve hizmetlerimizden bahsetmek; ve markalarımıza ve dikkatle seçilmiş güvenilir iş ortaklarımıza ilişkin tanıtım materyallerini (örneğin, yeni ürünlere, promosyonlars, tasarruf programlarına, ortak promosyonlara ve diğer programlarımıza ilişkin duyurular gibi) sizler ile paylaşmak;

Sitelerimizi yönetmek, buradaki deneyiminizi kişiselleştirmek amacıyla Sitedeki önceki hareketleriniz ile Sitelerimizdin deneyimini ve içeriklerini uyumlu hale getirmek;

talep veya sorularınıza cevap verebilrmek.

Kişisel Bilgilerinizi satmıyoruz.

Kişisel olarak sizinle tanımlanabilir bilgileri (örneğin isminiz gibi bilgileri) hariç tutarak Kişisel Bilgilerden anonim veri kayıtları oluşturabiliriz. Bu anonim verileri, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi analiz etmek için kullanırız. Bu tür anonim verileri tamamen kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir amaçla kullanma ve araştırma ortaklarımız dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın üçüncü şahıslara açıklama hakkımız saklıdır.

5. Kişisel Bilgilerinizi kimlerle paylaşabiliriz?

Grup şirketler içerisinde paylaşım

Kişisel Bilgileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilen amaçlar doğrultusunda şirketler grubumuzda yer alan farklı şirketler ve markalar arasında paylaşılabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu Gizlilik Politikası tüm bu şirketler ve markalar için geçerlidir.

Üçüncü şahıs hizmet sağlayıcıları

Kişisel Bilgilerinizi, bizim adımıza çalışan pazarlama ajansları, pazar araştırma şirketleri, e-ticaret iş ortakları, yazılım sağlayıcıları, RB ürünleri satan tacirler, çağrı merkezleri, ödeme işlemcileri vb. gibi güvenilir üçüncü şahıs hizmet sağlayıcıları ile paylaşabiliriz. Bu üçüncü şahıs hizmet sağlayıcılarının, bizden talep ettiğiniz hizmetlerin sağlanabilmesi dışında Kişisel Bilgilerinizi kullanmamaları istenmektedir.

Devralmalar

Bir başka şirket, şirketimizi, işimizi veya varlıklarımızı (veya bunların bir kısmını) devraldığı takdirde, tarafımızca toplanmış olan Kişisel Bilgilerin de tamamını veya bir bölümünü alabilir ve bu Gizlilik Politikasında tanımlanan Kişisel Bilgilerinizle ilgili hak ve yükümlülükleri üstlenir. Gerçekleşmesi muhtemel olmayan bir aciz, iflas veya tasfiye durumunda ise Kişisel Bilgileriniz bir ticari varlık olarak devredilebilir.

Gerekli açıklamalar

Açıklamanın gerekli olduğuna iyiniyetle kanaat ettiğimiz durumda Kişisel Bilgilerinizi aşağıdaki hallerde açıklayabiliriz:

herhangi bir yasal soruşturma ile bağlantılı olarak;

ilgili kanunlara uygunluk amacıyla veya tarafımıza tebliğ edilen mahkeme kararlarına, celp ve müzekkerelere cevaben;

haklarımızı koruma veya savunma amacıyla;

hukukun, işbu Gizlilik Politikası’nın veya uygulanabilir Kullanım Şartları'nın herhangi bir şekilde ihlalinin veya olası ihlalinin araştırılması veya engellenebilmesi amacıyla.

6. Kişisel Bilgilerinizi nasıl koruyoruz?

Bize duyduğunuz güvene değer veriyoruz.

Kişisel Bilgilerinizi, yanlışlıkla veya hukuka aykırı olarak imha edilmesi veya yanlışlıkla kaybolması, değiştirilmesi, yetkisiz biçimde açıklanması veya erişim sağlanması ve başkaca hukuka aykırı biçimlerde işlenmesi ihtimallerine karşı korumak amacıyla uygun teknik ve yapısal önlemler aldık.

Hassas bilgileri toplarken veya aktarırken ise Kişisel Bilgilerinizin korunmasına yardımcı olmak amacıyla çeşitli ek güvenlik teknolojileri ve prosedürlerinden yararlanmaktayız.

Bize verdiğiniz Kişisel Bilgileriniz, bilgisayar sistemlerinde saklanmakta olup bu sistemler, kontrol altında tutulan tesislerde yerleşiktir ve yalnızca sizin tarafınızdan talep edilen hizmetleri ve görevleri yerine getirebilebilmesi için bilgiyi öğrenmesi gereken sınırlı sayıda kişi tarafından erişilebilirdir.

İnternet üzerinden yüksek derecede gizli bilgileri (örneğin, kredi kartı numaraları gibi) işlerken ise şifreleme yöntemiyle koruma sağlıyoruz.

7. Doğrudan pazarlama ile ilgili seçimleriniz

E-posta veya başka bir elektronik kanal aracılığıyla rıza göstermişseniz, sizin için uygun olduğunu düşündüğümüz ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili ücretsiz bülten, anket, teklif ve diğer tanıtım materyallerini periyodik olarak gönderebiliriz.

Bu türden iletişimleri artık almak istemiyorsanız, doğrudan pazarlama e-postalarımızın her birinde veya SMS gibi diğer elektronik iletişimlerde yer alan aboneliği iptal etme talimatlarını izleyerek veya doğrudan bize (aşağıdaki iletişim bilgilerinden) ulaşarak "devre dışı bırakma (opt-out)" imkanına her zaman sahipsiniz.

Belirtilen e-posta tercihlerinize rağmen size Gizlilik Politikamıza yönelik güncelleme bildirimlerini gönderebiliriz.

8. Kişisel Bilgilerinize nasıl erişebilir, düzeltebilir veya silebilirsiniz?

Kişisel Bilgilerinizi doğru ve güncel tutmaya özen gösteriyoruz.

Size, kendi Kişisel Bilgilerinize makul biçimde erişme ve inceleme imkanı ile uygun şekilde bunları düzeltme ve silme talebinde bulunma imkânı sunuyoruz.

Gizliliğinizi koruyabilmek için, Kişisel Bilgilerinize erişim izni vermeden önce kimliğinizi doğrulayabilmek için makul önlemler alıyoruz.

Size ait Kişisel Bilgiler hakkında bilgi almak ve bunlar üzerinde değişiklik yapmak için ilgili Sitedeki talimatları izleyebilirsiniz veya bize +90 212 326 9838 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bize başvurarak:

tarafımızca herhangi bir Kişisel Bilginizin işlenip işlenmediği konusunda bilgi alabilirsiniz;

Kişisel Bilgilerinizin işlenme amacını ve amacına uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz;

Kişisel Bilgilerinizin yurtiçi veya yurtdışında aktarıldığı üçüncü kişiler hakkında bilgi alabilirsiniz;

Kişisel Bilgileriniz eksik veya hatalıysa bunların değişitirilmesini yahut silinmesini veya yok edilmesini talep edebilirsiniz;

Kişisel Bilgilerinizin aktarıldığı üçüncü şahıslara, Kişisel Bilgilerinizin değiştirildiği, silindiği veya yok edildiğinin bildirilmesini talep edebilirsiniz;

Kişisel Bilgilerinizin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla işlenmesi suretiyle aleyhine ortaya çıkan sonuçlara itiraz edebilirsiniz; ve

Kişisel Bilgilerinizin kanuna aykırı şekilde işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız halinde zararın giderilmesini talep edebilirsiniz.

Taleplerinize makul bir süre içinde ve yürürlükte olan mevzuatta belirtilen kurallara uygun olarak cevap vereceğiz.

9. Kişisel Bilgilerinizi ne kadar süreyle muhafaza ediyoruz?

Kişisel Bilgilerinizi, yalnızca yukarıda belirtilen amaçlar dahilinde makul olarak gerekli olduğu sürece muhafaza edeceğiz.

10. Çocuklar

Sitelerimizin çoğu, çocuklara yönelik değildir ve 12 yaşın altındaki çocukların Sitelerimiz aracılığıyla Kişisel Bilgilerini vermemesini rica ederiz.

Eğer Sitelerimizden birinde kayıtlı olan veya başkaca şekilde bize Kişisel Bilgilerini iletmiş 12 yaşın altındaki bir çocuğun ebeveyni veya yasal koruyucusu iseniz, lütfen bu bilgilerin silinebilmesi için bize +90 212 326 9838 numaralı telefondan ulaşın. Çocukların kendi iradeleriyle e-posta, mesaj panosu, sohbet oturumları vb. yollarla verdikleri bilgiler, diğer kişilerce istenmeyen e-postaların oluşturulmasında kullanılabilir. Ebeveynlerin ve yasal koruyucuların, interneti güvenli ve sorumlu bir şekilde nasıl kullanacakları konusunda çocuklarını bilgilendirmeleri konusunda teşvik ederiz.

11. Diğer ülkelere aktarım

Kişisel Bilgileriniz, Kişisel Bilgilerin işlenmesi hakkında yasaların ülkenizdeki yasalardan daha az katı olabileceği diğer ülkelere aktarılabilir ve burada işlenebilir.

Kişisel Bilgilerinizin hangi ülkede saklandığı veya işlendiğinden bağımsız olarak Kişisel Bilgilerinizin uygun şekilde korunması için sıkı yöntemler ve kontroller uygulamaktayız.

Sitelerimizi ve Hizmetlerimizi kullanarak, Kişisel Bilgilerinizin bu şekilde aktarılmasına ve işlenmesine açıkça muvafakat etmiş sayılırsınız.

12. Gizlilik Politikamızda yapılacak değişiklikler

Bu Gizlilik Politikasını zaman zaman güncelleyebiliriz. Güncelleme olduğunda, bu Gizlilik Politikasının en üstünde yer alan tarih de güncellenecektir. Gizlilik Politikamızda gizlilik uygulamalarımızı büyük ölçüde değiştiren önemli değişiklikler olması durumunda, yapılacak güncelleme hakkında değişiklikler yürürlüğe girmeden evvel sizlere başkaca yollarla önden bildirimde bulunabiliriz; örneğin, bize verdiğiniz son e-posta adresiniz üzerinden veya kurumsal web sitemizde ve/veya sosyal medya sayfamızda bildirim şeklinde olabilir. Lütfen Gizlilik Politikası'nın en son versiyonuna bakıp bakmadığınızı her zaman doğrulayınız. Sitelerimizi ve Hizmetlerimizi kullanmaya devam etmeniz durumunda işbu Gizlilik Politikasını ve tüm güncellemeleri kabul etmiş sayılırsınız.

13. Bizimle nasıl iletişime geçebilirsiniz?

Bu Gizlilik Politikası veya Kişisel Bilgilerinizi işlemimizle ilgili yorumlarınız veya sorularınız bizim için önemlidir.

Bize +90 212 326 9838 numaralı telefondan ulaşabilir veya veriguvenligi@rb.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.