Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Kabusunuz Olmasın

Seks insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası. Hele de isteyerek yapılan seksin keyfine doyum olmaz. Ama birçok şeyde olduğu gibi sekste de bazı riskler var. Bunlardan biri istenmeyen gebelik, diğeri de cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman belirti göstermez veya gösterdiği belirtiler sanıldığı kadar belirgin olmaz. Belirtileri keşfetmek hangi cinsel hastalığı taşıdığınızı ortaya çıkarır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavi edilmemesi HIV/AIDS gibi başka hastalıklara yakalanma olasılığını da artırır. Bu hastalıklar cildi hassas hale getireceği için virüsler vücudunuza girmek için kestirme yol oluşturabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en yaygın olanlarından bazılarına bakalım:

Genital herpes: Uçuk virüsünün bir türü olan HSV 2’den kaynaklanır. Ömür boyu hiç belirti göstermeyebilir. O yüzden partnerler farkında bile olmadan birbirlerine bulaştırabilir. Bazen de ilk kez ortaya çıktından sonra hafif şekilde seyredebilir. Günümüzde virüs baskılayıcı ilaçlar sayesinde kontrol altına alınması mümkündür.

Genital siğil: Siğil virüsü HPV’nin birçok türü vardır. Bir türü kadınları rahim ağzı kanserine daha yatkın hale getirebilir. HPV de genelde belirti vermez. Genital siğili baskılayıcı ilaçlar vardır. Arada tekrar edebilir. Genital siğilin kontrol altına alınması mümkündür.

HIV: İnsan bağışıklık yetmezliği virüsünün enfeksiyonudur. HIV, vücudun virüs, bakteri ve mantarlarla savaşma yeteneğini engeller. HIV, AIDS değildir. Ama HIV AIDS ile sonuçlanabilir. Günümüzde HIV’in bu ilerleme sürecini yavaşlatan tedaviler denenmektedir ve araştırmalar devam etmektedir. Başta hiç belirti göstermeyebilir. Bazı kişilerde iki ila altı haftaya kadar grip benzeri bir hastalık ortaya çıkabilir.

Sifilis: Diğer adıyla frengi, yukarıdakilerden farklı olarak bir bakteri enfeksiyonudur. Genelde genital bölgelerde görülür. Dört aşaması vardır. Tedavisi mevcuttur ama alacağınız sonuç bu dört aşamadan hangisinde olduğunuza da bağlıdır.

Gonore: Diğer adıyla belsoğukluğu da genital bölgeyi etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Vücudun başka yerlerinde de çıkabilir. Belirtiler temastan yaklaşık on gün sonra ortaya çıkabilir. Bazen belirtiler ortaya çıkana kadar aylar geçebilir.

Ne olursa olsun, cinsel yolla bulaşan hastalıklar kabusunuz olmasın. Durex prezervatifler ile önleminizi alın. Ama unutmayın, prezervatif bu hastalıklara karşı %100 koruma sağlamaz. O yüzden cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla temas ettiğinizden şüpheleniyorsanız hemen ilgili konuda uzman bir doktorla görüşün. O size gereken testleri yapıp teşhisi koyacaktır. Ama cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar kanda hemen görülmeyebilir ve birkaç günden birkaç haftaya kadar beklemeniz gerekebilir. Neyse ki günümüzde birçok cinsel yolla bulaşan hastalığın tedavisi mümkündür ve araştırmalar sürekli devam etmektedir.

Satın Al