Doğum kontrol haplarının büyük kısmı iyi sonuç verir, ama piyasada bu kadar çok marka varken, birçok kadın en iyi seçimi yapmaya çalışırken hangi acil doğum kontrol haplarının daha iyi olduğunu muhakkak merak ediyordur. O halde, en iyi acil doğum kontrol hapı hangisidir? Bir karşılaştırma yapmadan önce, işe "Acil doğum kontrol hapları nedir?" sorusunu yanıtlayarak başlamamız yerinde olur.

Acil Doğum Kontrol Hapları Nedir?

Acil doğum kontrol hapları bir kadının korunmasız cinsel ilişki sonrasında ya da belli bir süre içerisinde diğer doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olması durumunda gebeliği önlemek için aldığı ilaçlardır. Kazaen veya başka koşullarda korunmasız cinsel ilişkide bulunulması, prezervatifin yırtılması veya çıkması ve takvim yönteminde hesaplamanın yanlış yapılması gibi diğer doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olması durumunda kadınlar acil doğum kontrol haplarını almayı düşünebilir. Bu haplar cinsel ilişki sonrasında kısa bir süre için iş görür, bu nedenle eğer hapları aldıktan sonra seks yaparsanız, dozun tekrar hesaplanması gerekecektir. Doğurganlık yaşındaki kadınlar bu hapları cinsel ilişki sonrasındaki birkaç gün içerisinde almalıdır, ama öncelikle kadın gebe kalmış olmadığından emin olmalıdır. Cinsel ilişki sonrasında bu haplar ne kadar çabuk alınırsa o kadar iyi sonuç verir. İyi sonuç vermeme oranı zaman geçtikçe artacaktır.

En İyi Acil Doğum Kontrol Hapı Hangisidir?

Normalde acil doğum kontrol hapları östrojen ve progestin içerir ve yan etkileri kişiden kişiye değişir. Yaygın görülen yan etkiler bulantı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, baş ağrısı, göğüste hassaslık, hafif kilo alımı, sinirlilik, depresyon, adet görmeme, ciltte kahverengi lekeler ve aknedir. Dolayısıyla hangi tür acil doğum kontrol hapını alırsanız alın, düzenli olarak kullanılması önerilmez ve vücudunuzun acil doğum kontrol haplarının yan etkilerine maruz kalmaması için prezervatif aslında son derece iyi bir seçenektir. Örneğin, Durex Yok Ötesi Ultra İnce prezervatifler gebeliği önlemek isteyen birçok çift tarafından tercih edilmektedir. Doğum kontrol haplarını tercih eden ve hangisinin en iyisi olduğunu bilmek isteyen kadınlar bir eczaneden markalı hapları alabilir ve uygun bir seçim yapıp yapmadıklarını eczacıya sorabilir.

Prezervatifin yırtılması durumunda, kadınlar bir doktora danışarak kendilerine uygun bir doğum kontrol hapı seçebilir.

 

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN