Cinsellik, normalde keyif veren bir etkinliktir. Ne var ki sizi veya partnerinizin psikolojisini veya fizyolojisini etkileyen birçok şey var ve bu etkilerden bazıları olumsuz yönde olabilir. Özellikle Türkiye gibi cinselliğin genelde nikah gecesinde öğrenildiği veya cinsel deneyimin az olduğu ülkelerde, özellikle de yaş ilerlemişse performans anksiyetesinin arttığı görülür. Sizde veya partnerinizde performans anksiyetesi olması elbette cinsel ilişkiyi de olumsuz etkiler. Bedensel güvensizlikler (“Şişman mıyım?”), deneyimden kaynaklanan güvensizlikler (“Doğru yapıyor muyum?”, “Acaba partnerim zevk alıyor mu?) gibi şeyler yüzünden iki taraf da tatmin olamadan seks bitebilir.

Sebepleri ve Belirtileri

Günümüzde insan vücudu konusunda çok fazla önyargı var. Performans anksiyetesinin sebebi de genelde bu ön yargılar. Partnere zevk verememe endişesi, özellikle kilodan kaynaklanan kötü beden imgesi, erkeğin penisinin yeterince uzun veya kalın olmadığını düşünmesi, erkeğin boşalamama, kadınınsa orgazm olamama endişesi tek başına veya bir arada performans anksiyetesine neden olabilir. Vücudunuz bu strese belli hormonlar üreterek aynı bir tehditle karşılaştığındaki tepkiler verir.

Performans anksiyetesi erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Cinsel ilişki öncesinde ve sırasında sürekli kaygı halinde olmak en büyük belirtidir. Bu kaygı damarları etkileyerek penise daha az kan gitmesine neden olabilir ve ereksiyonu engelleyebilir. Kadınlarda ise yeterince ıslanamamaya ve seks arzusunun kaybolmasıyla sonuçlanabilir.

Üstesinden gelmek mümkün

Partnerinizle endişelerinizi konuşarak hem rahatlayabilir hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Ama kaygınızın üstünden gelemiyorsanız psikolojik yardım için bir terapistle görüşebilirsiniz. Ereksiyon bozukluğu ve diğer cinsel sorunlar için tıbbi çözümler de var. Doktorunuzla ilaç tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını konuşabilirsiniz.

Ayrıca partnerinizle keyifli zaman geçirmek için sadece seks yapmanız gerekmez! Birlikte sıcak bir duş alabilirsiniz. Durex Masaj Jelleri ile birbirinize rahatlatıcı masajlar yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak da vücudunuzu güçlendirebilir ve özgüveninizi yükseltebilirsiniz.

Kaygılandığınızı hissettiğinizde dikkatinizi dağıtmaya çalışın. En kesin çözümlerden biri kendinizi olumlu düşünmeye alıştırmanızdır. Ne zaman başaramamak kafanıza takılırsa bunu güzel düşüncelerle değiştirin. Partnerinizle nelerden hoşlandığınızı düşünün. Belki de seks sırasında romantik bir müzik veya erotik bir video sizi havaya sokacaktır.

Kendinize asla yüklenmeyin. Partneriniz de anlayışlı biriyse zaten sizi eleştirmek yerine cesaretlendirecektir. Sonuçta ilişki tek başınıza yaşadığınız bir şey değil, partnerinizle sizin aranızda.

Sonuca odaklanmayın

Erken boşalma ve geç boşalma fizyolojik sorunlar dışında genelde psikolojik durumlara bağlıdır. Sürekli başarı odaklı ilişkiye girerseniz erkenden boşalmanız veya hiç boşalamamanız olası. Erken boşalmaktan çekiniyorsanız kendinizi rahatlatmaya çalışın ve geciktirici krem içeren Durex Uzayan Zevk prezervatifini deneyin. Zevkiniz uzarken anksiyetenizi azaltın.

Seksten aldığınız keyfi hiçbir şeyin azaltmasına izin vermeyin. Partnerinizle birlikte geçireceğiniz haz dolu dakikaların tadını çıkarın. Not: Durex’ten yardım almak serbest!

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN