Aşk hormonu oksitosin hakkında daha fazla bilgi edinin ve aşkın nasıl daha fazla seks istemenizi, seksin de nasıl daha fazla aşık olmak istediğinizi teşvik ettiğini öğrenin.

Oksitosin nedir?

Doğrusu, oksitosinin ne yapabildiğini hala keşfediyoruz. Araştırmalar devam ediyor ve şaşırtıcı, ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkıyor. Ne bildiğimize gelince; “aşk”, “kucaklama” veya “güven” hormonu oksitosin beyinde hipotalamus tarafından üretiliyor, ardından hipofiz bezine transfer ediliyor, hipofiz bezi de oksitosini kan akışına bırakıyor. Oksitosin ayrıca bir nörotransmitterdir, oksitosin reseptörleri vücut genelindeki hücrelerin üzerinde bulunur. Bu hormonun seviyeleri hem stresli hem de sosyal açıdan bağlayıcı deneyimler sırasında yükselmeye meyillidir. Oksitosin, doğum sırasında ve meme uçlarının uyarılmasından sonra büyük miktarlarda üretilir, dolayısıyla doğumda ve emzirmede kolaylaştırıcı bir görev üstlenir.

Oksitosin ne yapar?

Dokunma yoluyla basit bir vücut teması hem sizin beyninizin hem de temas ettiğiniz partnerinizin beyninin düşük seviyelerde oksitosin üretmesini sağlayacaktır. Bazı yiyecekler (özellikle de elma, zencefil, erik, buğday, domates, bezelye, sarımsak, güvey otu, yumurta, muz ve biberler gibi fitoöstrojen içeren yiyecekler) oksitosin üretimini tetikleyebilir; psikolojik destek, empati ve şefkat de öyle. Oksitosin, güven oluşturmada çok önemli bir beyin bileşenidir, güven de duygusal ilişkilerde çok önemlidir.

Oksitosin seks yaşamınızı nasıl etkiler?

Oksitosin, cinsel uyarım yaratmaya yardımcı olur ve erkeklerin ereksiyonlarını sürdürmesini sağlar. Boşalma sırasında erkeklerde oksitosin içeren bir beyin kimyasalları kokteyli üretilir.

Bu kimyasallar partnerler arasındaki bağı kuvvetlendirebilir, bu da çiftlerin daha büyük bir yakınlık ve bağlılık hissi oluşturmasına yardım eder. Oksitosinin, dopamin ve norepinefrin ile birlikte, uzun dönem ilişkilerde hayati önem taşıdığına inanılır. Temel olarak, oksitosin seksten sonra partnerinizle birbirinize yakın hissetmenizi sağlayan şeydir. Bu açıdan bakarsak, seksten sonra birlikte geçirdiğiniz zaman, ilişkiniz için seksten önce olanlar kadar önemlidir.

Orgazm olan kadınların da sistemlerinde oksitosin seviyelerinin daha yüksek olduğuna inanılır, bu durum sizi daha güven dolu ve bağlanmış hissettirir. O yüzden seviştikten sonra samimi hislerinizi paylaşma dürtüsü hissediyorsanız bu pekala hormonlarınızın dile gelmesi olabilir. Unutmayın, oksitosin vücudunuzda yaklaşık üç dakika kalır ama etkileri üç saat sürebilir, dolayısıyla sabahleyin seks yapmak sizi çok güzel bir güne hazırlayabilir.

Ama hepsi bu kadar değil. Oksitosin doğum sırasında sancı üretmeye ve emzirmeye yardımcı olmakla kalmıyor; çalışmalar onun korku, depresyon, bağımlılık, otizm ve anoreksi gibi psikolojik sorunların üstesinden gelinmesinde oynadığı rolü de araştırıyor.

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN