Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Birçok kişi doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda arama yapmıştır, ama yalnızca sorular ve yanıtlar vardır. Hiç kimse sistematik bir yanıt vermemiş ve bilimsel bir açıklama getirmemiştir. 

Acil doğum kontrol hapları genelde normal gebeliği önleme yöntemlerinin başarısız olmasının hemen sonrasında alınmaktadır. Bu hapların kullanımı adet dönemleriyle sınırlı olmadığı için, bazı kadınlar bunları rutin bir doğum kontrol yöntemi gibi almaktadır.

Bu nedenle, doğum kontrol haplarını canınız her istediğinde almamalısınız. Acil doğum kontrol haplarının nasıl ve ne zaman alınması gerektiğini size ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım.

 Doğum kontrol haplarını almak için en uygun zaman nedir?

 Öncelikle, acil doğum kontrol haplarını almanın etkilerine bir bakalım.

 Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

 Acil doğum kontrolünün bazı özel avantajları olmasına rağmen, bazı muhtemel yan etkileri de vardır. Bu yan etkileri bilmek ve bunlara dikkat etmek acil doğum kontrolünün etkili sonuç vermesini ve muhtemel yan etkilerinin mümkün olduğunca azaltılmasını sağlayabilir.

 Doğum kontrol haplarının yan etkileri şunlardır:

 (1) Bulantı: bulantı derecesi doğum kontrol hapının türüne göre değişir. Bulantı hissi 24 saatten fazla sürmez.

 (2) Kusma: kusma derecesi de yine doğum kontrol hapının türüne göre değişir. Genellikle hapları yemekle ya da yatmadan önce almanın bulantı ve kusma derecesini düşüreceğine inanılır, ama bu yönde hiçbir klinik veri yoktur.

 (3) Menstrüel bozukluklar: çoğu kadın vaktinde regl olur, ama bazı vakalarda vaktinden önce veya geç regl olunduğu da görülmektedir. Eğer regl olmanız 1 hafta gecikirse, acil doğum kontrolünün başarısız olup olmadığını anlamak için idrar gebelik testi yapılmalıdır.

 (5) Diğer yan etkiler: göğüs ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk vs. Bu belirtiler genellikle hafiftir ve kısa sürede sona erer. Göğüs ağrısı ve şiddetli baş ağrısı aspirin ve diğer ağrı kesicilerin alınması ile geçebilir.

 Madem doğum kontrol haplarının bu kadar çok yan etkisi var, neden prezervatifleri denemiyorsunuz? Vücut dışında kullanıldığı için prezervatif vücuda zararlı değildir. Piyasada Durex Yok Ötesi ve Durex Mutlu Et de dâhil farklı Durex çeşitleri bulunmaktadır. Durex prezervatifler hafiftir ve yan etkileri yoktur. Hatta çiftlerin cinsel yaşamını da renklendirebilirler.