Birçok kişi doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda arama yapmıştır, ama yalnızca sorular ve yanıtlar vardır. Hiç kimse sistematik bir yanıt vermemiş ve bilimsel bir açıklama getirmemiştir.  

Acil doğum kontrol haplarının nasıl ve ne zaman alınması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayalım.

Acil doğum kontrol hapları genelde normal gebeliği önleme yöntemlerinin başarısız olmasının hemen sonrasında alınmaktadır. Bu sayede korunmasız gerçekleşen cinsel birliktelik sonrası gebeliğin oluşumunu engeller.

Doğum Kontrol Haplarını Almak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Korunmasız gerçekleşen cinsel ilişkiden mümkün olan en kısa süre içerisinde acil doğum kontrol hapı kullanılmalıdır. Öncelikle, acil doğum kontrol haplarını almanın etkilerine bir bakalım.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Acil doğum kontrolünün bazı özel avantajları olmasına rağmen, bazı muhtemel yan etkileri de vardır. Bu yan etkileri bilmek ve bunlara dikkat etmek acil doğum kontrolünün etkili sonuç vermesini ve muhtemel yan etkilerinin mümkün olduğunca azaltılmasını sağlayabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Şunlardır:

  (1) Bulantı: Bulantı derecesi doğum kontrol hapının türüne göre değişir. Bulantı hissi 24 saatten fazla sürmez.

  (2) Kusma: Kusma derecesi de yine doğum kontrol hapının türüne göre değişir. Genellikle hapları yemekle ya da yatmadan önce almanın bulantı ve kusma derecesini düşüreceğine inanılır, ama bu yönde hiçbir klinik veri yoktur.

  (3) Menstrüel bozukluklar: Çoğu kadın vaktinde regl olur, ama bazı vakalarda vaktinden önce veya geç regl olunduğu da görülmektedir. Eğer regl olmanız 1 hafta gecikirse, acil doğum kontrolünün başarısız olup olmadığını anlamak için idrar gebelik testi yapılmalıdır.

  (5) Diğer yan etkiler: Sırt ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk vs. Bu belirtiler genellikle hafiftir ve kısa sürede sona erer. Göğüs ağrısı ve şiddetli baş ağrısı aspirin ve diğer ağrı kesicilerin alınması ile geçebilir.

  Alternatif doğum kontrol yöntemi olarak prezervatif kullanabilirsiniz. Durex prezervatifler hafiftir ve yan etkileri yoktur. Hatta sahip oldukları farklı özellikler ile çiftlerin cinsel yaşamını da renklendirebilirler.

Kaynaklar:

Net Doctor, 2014 – Choosing a Contraceptive Method

NHS, 2016 – What if I’m on The Pill and I’m Sick or Have Diarrhoea?

NHS, 2017 – Contraception Guide: Combined Pill

FPA, 2017 The Combined Pill

Medicine Plus, 2016 – Storing Your Medicines

NHS, 2017 – Combined Pill

Prezervatifler hakkında daha fazlasını keşfetmek için tıkla!

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN