Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam Ne Zaman Başlar?

Normal gebeliklerde, gebelik sırasında cinsel yaşamın bebeğe genel olarak bir zararı olmadığını başka bir Durex rehberinde anlatmıştık. Peki ya doğumdan sonra ne olacak?

Gerek normal doğum gerekse sezaryende annenin vücudunun iyileşip toparlanması için biraz zaman gerekecektir. Ama bu iyileşme sürecinin ne kadar süreceği ve ne zaman seks yapmak isteyeceğiniz kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Fiziksel ve duygusal olarak hazır olmayı beklemeniz önemli.

Çok az sayıda çift doğumdan sonraki bir ayda seks yapmaya başlar ama birçok çiftin düzenli cinsel hayatına dönmesi altı haftadan sonrasını bulur. Üç aya kadar çoğu çift seks denemesi yapmış olur ama altı aya kadar beklemeyi tercih eden çiftler de vardır.

Elbette bir de doğum kontrolünü hesap etmeniz gerekecek. Hala bebek emziyor olsanız ve adet görmüyor olsanız bile yeniden gebe kalma ihtimaliniz var. Şunu da unutmayın: Seks sadece cinsel ilişki değildir. Hazır olana kadar farklı yakınlaşma türlerini de deneyebilirsiniz. Öpüşün, birbirinize dokunun, birbirinizin varlığını hissedin, birlikte ve ailenizin yeni ferdiyle geçirdiğiniz dakikaların tadını çıkarın.

Normal doğum ve sezaryenle doğumdan sonra seks arasında fark var mı?

Normal doğumdan sonra kanama ve akıntı (lokiya) bitene kadar beklemeniz lazım. Bu da yaklaşık üç haftaya karşılık gelir. Rahminizden dışarı çıkan plasentanın yarası hala durmaktadır. Kanama ve akıntı durmadan seks yapmanız enfeksiyona yol açabileceği gibi acı ve sızıya da neden olabilir. Düzenli jinekolog muayenesi ile yaranızın tam olarak ne zaman iyileştiğini öğrenebilirsiniz. Psikolojik olarak da hazır olduğunuzda eski günlerdeki renkli gecelerinize dönebilirsiniz.

Sezaryende de vücudunuzun tamamen iyileşmesini beklemelisiniz. Ama bu sefer süreç, normal doğumdan biraz daha farklı. Birçok sağlık uzmanı, sezaryenden sonra seks yapabilmeniz için en az altı haftaya ihtiyacı olduğunu belirtir. Bu hem yaralarınızın ve çatlaklarınızın iyileşmesi hem de rahim ağzınızın kapanması için yeterli bir zamandır. Gerekirse daha uzun süre de bekleyebilirsiniz. Doğumdan sonra sadece yaralar olmaz; yorgunluk, acı korkusu ve stres de olabilir. Bunları aşmak için jinekoloğunuzun yanı sıra bir psikoloğa da danışabilirsiniz.

Doğumdan haftalar hatta aylar sonra libidonun düşük olması yaygındır. Eşinizle özel dakikalar geçirmeyi özlediyseniz ama yeterince havaya giremiyorsanız Durex’ten de yardım alabilirsiniz. Durex Seks Oyuncakları ve prezervatifleri seks hayatınızı canlandırmanıza eşlik edebilir. Ayrıca Durex Play 2’si 1 arada jelleri hem masaj için hem de kayganlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Satın Al