Normal gebeliklerde, gebelik sırasında cinsel yaşamın bebeğe genel olarak bir zararı olmadığını Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam rehberinde anlatmıştık. Peki ya doğumdan sonra ne olacak?

Gerek normal doğum gerekse sezaryende annenin vücudunun iyileşip toparlanması için biraz zaman gerekecektir. Ama bu iyileşme sürecinin ne kadar süreceği ve ne zaman seks yapmak isteyeceğiniz kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Fiziksel ve duygusal olarak hazır olmayı beklemeniz önemli.

Çok az sayıda çift doğumdan sonraki bir ayda seks yapmaya başlar ama birçok çiftin düzenli cinsel hayatına dönmesi altı haftadan sonrasını bulur. Üç aya kadar çoğu çift seks denemesi yapmış olur ama altı aya kadar beklemeyi tercih eden çiftler de vardır.

Elbette bir de doğum kontrolünü hesap etmeniz gerekecek. Hala bebek emziyor olsanız ve adet görmüyor olsanız bile yeniden gebe kalma ihtimaliniz var. Şunu da unutmayın: Seks sadece cinsel ilişki değildir. Hazır olana kadar farklı yakınlaşma türlerini de deneyebilirsiniz. Öpüşün, birbirinize dokunun, birbirinizin varlığını hissedin, birlikte ve ailenizin yeni ferdiyle geçirdiğiniz dakikaların tadını çıkarın.

Normal Doğum veya Sezaryenle Doğumdan Sonra Seks Arasında Fark Var Mı?

Normal doğumdan sonra kanama ve akıntı (lokiya) bitene kadar beklemeniz lazım. Bu da yaklaşık üç haftaya karşılık gelir. Rahminizden dışarı çıkan plasentanın yarası hala durmaktadır. Kanama ve akıntı durmadan seks yapmanız enfeksiyona yol açabileceği gibi acı ve sızıya da neden olabilir. Düzenli jinekolog muayenesi ile yaranızın tam olarak ne zaman iyileştiğini öğrenebilirsiniz. Psikolojik olarak da hazır olduğunuzda eski günlerdeki renkli gecelerinize dönebilirsiniz.

Sezaryende de vücudunuzun tamamen iyileşmesini beklemelisiniz. Ama bu sefer süreç, normal doğumdan biraz daha farklı. Birçok sağlık uzmanı, sezaryenden sonra seks yapabilmeniz için en az altı haftaya ihtiyacı olduğunu belirtir. Bu hem yaralarınızın ve çatlaklarınızın iyileşmesi hem de rahim ağzınızın kapanması için yeterli bir zamandır. Gerekirse daha uzun süre de bekleyebilirsiniz. Doğumdan sonra sadece yaralar olmaz; yorgunluk, acı korkusu ve stres de olabilir. Bunları aşmak için jinekoloğunuzun yanı sıra bir psikoloğa da danışabilirsiniz.

Doğumdan haftalar hatta aylar sonra libidonun düşük olması yaygındır. Eşinizle özel dakikalar geçirmeyi özlediyseniz ama yeterince havaya giremiyorsanız Durex’ten de yardım alabilirsiniz. Durex Seks Oyuncakları ve prezervatifleri seks hayatınızı canlandırmanıza eşlik edebilir. Ayrıca Durex Play 2’si 1 arada jelleri hem masaj için hem de kayganlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Satın Al

BENZER İÇERİKLER

Mastürbasyona Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

  Siz sordunuz, biz cevapladık: İşte mastürbasyona dair kapsamlı bir rehber... Küresel bir salgın var, arkadaşlarımız...
DEVAMINI OKUYUN

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN