Kendi doğum kontrolünüzü üstlenmek kendi sağlığınızı ve nihayetinde kendi bedeninizi kontrol etmenizi de sağlar. Bu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yayılmasına ve gebeliğe karşı tavır almak, tam olarak ne zaman seks yapacağınızı ve ne zaman rahatlıkla yapacağınızı seçmeniz demektir. Yapılan anketlerde katılımcıların büyük bölümü “doğum kontrolünden kişisel olarak sorumlu olmanın önemli” olduğunu ve neredeyse beşte biri prezervatifi hazır bulundurmanın “erkeğin sorumluluğu” olduğunu belirtiyor. Neler olup bittiğini öğrenirseniz bu görevi ona bırakmaktan vazgeçebilirsiniz. Pekala…

Erkeğe Bırakmayın: Kadın İçin Doğum Kontrolü

Elde ne var?

Potansiyel doğum kontrol yöntemlerinin uzun bir listesi var, bunların arasından neyi sevdiğinize göre seçim yapabilirsiniz. Popüler doğum kontrol yöntemleri arasında (hem erkek hem de kadın için) prezervatif, doğum kontrol hapı ve implantlar bulunuyor. Başka yöntemler de var ama bunlar ya kalıcı oluyor ya da az biliniyor. Her bir yöntemin potansiyel yararlarını ve sizde neyin işe yarayacağını keşfetmek için doktorunuzla konuşmaya değer.

Kadınlara özel yöntemler

  • Doğum kontrol hapı

Bu, doğum kontrol yöntemleri arasında muhtemelen en ünlü olanıdır. Doğum kontrol hapı yıllardır piyasada. Kadınların cinsel sağlıklarını ilk defa kendilerinin kontrol almasına olanak tanımasıyla ünlü. Hormonel açıdan, yumurtalıkların yumurta bırakmasını önler ve spermin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Hormonlarla birlikte çalıştıkları için doktorunuzla hangi hapı kullanmanız gerektiğini konuşun çünkü çok fazla tür ve yanıtlanacak çok soru var. Hap, gebeliği önlemede etkili olsa da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemez. Bunu Durex prezervatiflerle birleştirmek her ikisini önlemek için etkili bir yöntemdir.

  • Doğum kontrol önleyici implant

Nispeten yeni bir yöntem olan implant, doğum kontrol hapı gibi işlev gösterir ama kolunuzdan içeri yerleştirilen bir tüptür. Üç seneye kadar dayanabilir ve yumurtalıklardan yumurta salınımını durdurur. Hap gibi implant da sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumaz ama gebeliği önlemede etkilidir. Ayrıca her gün oral olarak almanıza gerek yoktur. Sadece bir ekleme, o kadar.

  • Kadın prezervatifi

Kadın prezervatifleri vajinanın içine takılır ve erkek prezervatifleriyle aynı prensiple çalışır. Poliüreteran adı verilen ince, yumuşak bir plastikten yapılır. Bu prezervatifler düzgün kullanımda %95 etkilidir. Kadın prezervatifleri genelde pek iyi sarmaz ama diğer doğum kontrol yöntemlerinden iyi bir tercihtir ve sizi hem cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan hem de gebelikten korur. Bütün doğum kontrol yöntemleri kişisel bir tercih olmalıdır ama önce denemeden veya sadece konuşarak elenmemelidir. Bu kararları vermeye partnerinizle sohbet ettikten sonra karar vermelisiniz.

  • Kendi korunmanız

Sizin açınızdan her türlü doğum kontrol yöntemini ve bunların bulunabilirliklerini göz önünde bulundurmak kendinizi güçlü hissetmeniz ve mevzu sekse geldiğinde potansiyel olarak keyif almanız için esastır. Partnerinizin doğum kontrol yöntemini, önceden hangisinin en iyi olacağına dair konuşmadan, seçmesine veya getirmesine izin vermek, konu güvenli sekse geldiğinde ilişkinize ve özgüveninize olumlu bir etki sağlayacaktır. Seçtiğiniz doğum kontrol yöntemiyle birlikte harika bir seks, kendinizi gerçekten bırakmanıza olanak tanır ve kafanızın rahat etmesini sağlayarak tutkunuzun artmasına yardımcı olur.

Satın Al

BENZER İÇERİKLER

Mastürbasyona Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

  Siz sordunuz, biz cevapladık: İşte mastürbasyona dair kapsamlı bir rehber... Küresel bir salgın var, arkadaşlarımız...
DEVAMINI OKUYUN

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN