Kaç farklı prezervatif boyutu vardır?

Piyasada farklı boyutlarda çeşitli prezervatifler vardır. Size en iyi uyan prezervatifi seçmek çok önemlidir çünkü uygun olmayan boyutu nedeniyle seks sırasında aniden çıkan ya da yırtılan prezervatifler sizi utandırabilir. Peki kaç farklı prezervatif boyutu vardır? Farklı markaların prezervatifleri aynı boyutlara mı sahiptirler? Şimdi prezervatif boyutlarına bakalım.

Kaç farklı prezervatif boyutu vardır?

Farklı prezervatif markaları aynı boyut sınıflandırmasını kullanır. Temsili genişlik, prezervatif ağız çevresinin yarısı anlamına gelir.

Prezervatif Boyutları

  •   Büyük prezervatif: 55 mm temsili genişlik ve 35 mm ağız çapı.
  •   Orta boy prezervatif: 52 mm temsili genişlik ve 33 mm ağız çapı.
  •   Küçük prezervatif: 49 mm temsili genişlik ve 31 mm ağız çapı.
  •   Ekstra küçük prezervatif 48 mm temsili genişlik ve 29 mm ağız çapı.

Ağız çapına göre sınıflandırıldığı şekliyle dört farklı prezervatif boyutu mevcuttur: büyük boy, orta boy, küçük boy ve ekstra küçük boy. Yani daha önce bahsedilen dört boyut sırasıyla büyük boy, orta boy, küçük boy ve ekstra küçük boydur. Genel olarak ilk kez bir prezervatif kullanıyorsanız temsili genişliği 52 mm olan orta boy prezervatifi alabilirsiniz. Size bu uymazsa tamamen erekte haldeyken penisinizin etrafına ince bir iplik sararak çevre uzunluğunu ölçebilirsiniz. Çevre uzunluğu ikiye bölünerek temsili genişlik bulunabilir. Tabii ki sonuca göre size en uygun boyutu bulabilirsiniz: büyük boy, küçük boy veya ekstra küçük boy.

Eğer ihtiyaç duyduğunuzdan daha büyük bir prezervatif kullanırsanız kolaylıkla penisinizden kayarak çıkabilir ve vajinaya sıkışabilir, sonrasında sperm sızarak gebeliğe sebep olabilir. Benzer biçimde çok küçük bir prezervatif de ereksiyon süresini kısaltmakla kalmaz, aynı zamanda prezervatifin yırtılması sonucu istenmeyen gebeliklere yol açabilir. Dolayısıyla prezervatif seçerken temsili genişliği size en iyi uyan prezervatifi almalısınız.