Piyasada farklı boyutlarda çeşitli prezervatifler vardır. Size en iyi uyan prezervatifi seçmek çok önemlidir çünkü uygun olmayan boyutu nedeniyle seks sırasında aniden çıkan ya da yırtılan prezervatifler sizi utandırabilir. Peki kaç farklı prezervatif boyutu vardır? Farklı markaların prezervatifleri aynı boyutlara mı sahiptirler? Şimdi prezervatif boyutlarına bakalım.

Farklı prezervatif markaları aynı boyut sınıflandırmasını kullanır. Temsili genişlik, prezervatif ağız çevresinin yarısı anlamına gelir.

Prezervatif Boyutları Nelerdir? Kaç Farklı Boy Vardır? Nasıl Seçmeliyim?

Prezervatifler, çiftleri cinsel enfeksiyondan ve istenmeyen gebeliklerden koruyan tıbbi gereçler olarak ortaya çıkmış olabilir. Ancak bugün geldiği noktada bu özelliklerine ek olarak haz artırıcı etkiye de sahip olduğu biliniyor. Tam da bu nedenle günümüzde prezervatifler birbirinden farklı şekillerde, dokularda ve tatlarda üretiliyor. Bu da seçim sürecini zorlaştırıyor. Ancak unutmayın ki prezervatif seçiminin en önemli kriteri, boyut. Nasıl ki farklı ayakkabı numaraları varsa prezervatiflerin de kendi içinde farklı boyutları mevcut; çok daha keyifli ve güvenli bir seks için kendinize en uygun boyutu seçmeniz gerekiyor.

Prezervatif Boyutları Nelerdir?

Prezervatif boyutları denildiğinde kimilerinin aklına ilk olarak uzunluğu gelebilir. Ancak bunun genel bir yanılgı olduğunu söylemek gerekiyor. Prezervatifler arasında boyut farkları gözetilirken uzunluktan ziyade nominal genişlik ve ağız çapı esas alınıyor.

ABD’li ürologlar 820 katılımcıyla yaptıkları büyük bir çalışmada erkeklerdeki nominal genişliğin 30 mm ila 190 mm arasında değiştiğini buldular. Bu büyük fark prezervatif seçiminde boyut faktörünün ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Penis boyutları gibi prezervatif boyutları da oldukça değişken. Şimdi gelin, Türkiye’deki prezervatif boyutlarına bir göz atalım...

Büyük prezervatif: 55 mm nominal genişlik ve 35 mm ağız çapı.

Orta boy prezervatif: 52 mm nominal genişlik ve 33 mm ağız çapı.

Küçük prezervatif: 49 mm nominal genişlik ve 31 mm ağız çapı.

Ekstra küçük prezervatif: 48 mm nominal genişlik ve 29 mm ağız çapı.

Prezervatif boyutları uluslararası standartlara göre belirleniyor. Ağız çapına göre sınıflandırılsalar da ürün tanıtımlarında ve paket üzerindeki boyut değerlerinde nominal genişlik esas alınıyor. Temsili genişlik olarak da bilinen nominal genişlik penis çevre uzunluğunun ikiye bölünmesiyle bulunuyor.

Prezervatif Boyutları Nerede Yazar?

Prezervatif boyutları nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Herkesçe merak edilen bu sorunun cevabı da oldukça basit. Büyük, orta, küçük ve ekstra küçük kategorilerine ayrılan prezervatif boyutlarını prezervatif paketlerinin arkasında milimetre cinsinden görebilirsiniz. Eğer prezervatifinizi internetten alıyorsanız ürün açıklama kısmında boyutlar hakkındaki bilgiye ulaşmak mümkün. Bu noktada bir hatırlatma yapmakta da fayda var: Prezervatiflerin ince veya kalın olması boyutları hakkında bir ipucu vermediği için milimetre cinsinden yazılan nominal genişlik değerlerinin dikkate alınması gerekiyor.

Prezervatif Boyutunu Nasıl Seçmeliyim?

Lateks prezervatifler esnek bir yapıya sahip olduğu için herhangi bir prezervatifin sizin için uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak prezervatif boyutunun kusursuz cinsel deneyimin anahtarlarından biri olduğunu unutmamanız gerekiyor. Penis boyutunuza uygun olmayan bir prezervatif kullandığınızda prezervatif kayması, penis tahrişi ve ereksiyon zorluğu gibi durumlar ortaya çıkabilir. Eğer ilk kez prezervatif kullanacaksanız nominal genişliği 52 mm olan orta boy prezervatifleri deneyerek başlayabilirsiniz. Orta boyun size uygun olmadığını düşünüyorsanız penisinizin nominal genişliğini ölçerek doğru sonuca ulaşmanız gerekiyor. Nominal genişliği bulmak için penisinizin etrafına ince bir ip dolayarak bulduğunuz çevre uzunluğunu ikiye bölmeniz gerekiyor. Buna uygun olarak büyük, orta boy, küçük veya ekstra küçük prezervatiflerden birini seçebilirsiniz.

Hangi Prezervatifi Seçmeliyim?

Prezervatifinizin çok geniş olduğunu ve penisinizden kaydığını düşünüyorsanız 52 mm nominal genişliğe sahip Durex Yok Ötesi Ultra Kaygan’ı deneyebilirsiniz. Büyük prezervatifler cinsel ilişki sırasında vajinanın içinde kalabilir veya çıkabilir. Bu da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşma ve gebelik oluşma riskini artırabilir.

Eğer prezervatifinizin dar ve sıkı olduğunu düşünüyorsanız 52 mm’nin yerine 56 mm nominal genişliğe sahip Durex Gerçek Dokunuş’u tercih edebilirsiniz. Çok geniş prezervatiflerde olduğu gibi dar prezervatiflerde de bazı dezavantajlar mevcut. Çok sıkı bir prezervatif penise kan gitmesini engelleyerek ereksiyonu zorlaştırabilir. Diğer taraftan yırtılma riski oluşturduğu için gebeliğe ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Seks deneyimini etkileyen diğer faktörlerden biri de prezervatif kalınlığı. Kusursuz bir seks için ince yapıya sahip olan Durex Yok Ötesi Ekstra His’i deneyebilirsiniz. İnce olduğu kadar güvenilir de olan bu prezervatifin ekstra inceliği prezervatif hissini minimuma indirerek maksimum haz almanızı sağlayabilir.

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN