KKadındaki vajinal kuruluk, bir kadının vajinal akıntılarının önemli ölçüde azaldığı jinekolojik belirtileri ifade eder. Özellikle, bir erkek ne kadar tahrik etmek için çabalasa da, kadının vajinasının salgılama yapacak yeterli hassasiyete gelememesi durumunu açıklar. Her iki kişinin de cinsel arzuları olmasına rağmen, kadının vajinası nemlenmez ve yeterli kayganlaşma oluşmaz. Bu nedenle kadın, cinsel ilişkide partneri ile ortak hareket edemez.

Vajinal Kuruluğun Sonuçları Nelerdir?

 1. Vajinal kuruluk, kadınlarda fiziksel ve psikolojik sıkıntılara neden olur.

 Bu problemle mücadele ettikleri sürece, birkaç dakikalık bir cinsel ilişki bile acı verici olabilir. Uzun süre bu şekilde sancılı geçen cinsel ilişkiler yaşamak, kadınlar için daha fazla fiziksel ve psikolojik sıkıntılara yol açabilir.

 2. Vajinal kuruluk jenital enfeksiyonlara neden olur

 Vaginal kuruluğu olan bir kadın kendini cinsel ilişkiye zorladığında, bu durum vajinal tıkanıklığa ve hatta şişiklere neden olabilir. Ayrıca, bu şekilde vajina duvarının mukoza zarı zedelenerek, enfeksiyona davetiye çıkarır, hatta hastalıklara neden olur.

 3. Vajinal kuruluk, cinsel soğukluğa neden olur

 Vajinal kuruluktan uzun süre tekrar tekrar sorun yaşamak, insanları psikolojik olarak cinsellikten soğutabilir. Böylece, cinsel haz tamamen kaybolur.

 4. Vajinal kuruluk, jinekolojik hastalıklara neden olur

Normalde kadınların salgıladığı akıntılar, dışardan bakterilerin saldırılarını engelleyebilir. Kadınlarda vajinal kuruluk, vajinal akıntıların azalması anlamına gelir. Bu nedenle rahim korunamaz ve dışardan bakterilerin saldırısı da önlenemez.

Vajinal Kuruluğun Sebepleri

 1. Psikolojik baskı

 İş ve günlük hayatın stresi cinsel soğukluğa, cinsel heyecanın yavaşlamasına ve vajinal kuruluğa neden olabilir.

 2. Vajinit

 Eğer kadın vajinitten şikayet ediyorsa, vajinal mukoza zarı cinsel aktivite esnasında tıkanır ve akıntının azalmasına yol açar.

 3. Doğum kontrol hapı

 Bazı bireylerde, doğum kontrol ilacını uzun süre düzenli alınması halinde, ilaçtaki progesteron, yan etki olarak vajinal kuruluğa neden olabilir. Sonrasında kadının cinsel hayatındaki canlılık kaybolur.

 4. Endokrin bozukluklar

 35 yaşın üstünde olan kadınlar için, belirli bir süre adetlerinde sık sık düzensizlik meydana geliyorsa, bu durum endokrin bozukluğu anlamına gelebilir. Bu da vajinal akıntıların azalmasına neden olabilir.

 5. Cinsel heyecan eksikliği

 Kadın cinsel dürtüleri hisseder, ancak vücudu cinsel ilişki için henüz hazır değilse veya kocası "sabredemeden konuya girerse", bu da kadında akıntının az üretilmesine ve dolayısıyla vajinal kuruluğun oluşmasına sebep olabilir.

 6. Dengesiz diyet

 Vajinal kuruluğa ilave olarak, eğer kadında açısal enflamasyon, kuru cilt ve deri soyulması görülüyorsa, bu belirtiler kadının dengesiz bir diyet sürdürdüğüne, özellikle de B2 vitamini eksikliğinin olabileceğine işarettir. Bu, vajinal duvarın kurumasına, mukoza zarının tıkanmasına, hatta ülsere bile neden olabilir.

 7. Vajinal kuruluğun başka birçok nedeni vardır

 Doğum yapmak, emzirmek, duygusal gerilim, menopoz, çevresel değişimler, yetersiz ön sevişme ve vajinit örnek olarak verilebilir. Bütün bunlar vajinal kuruluğa yol açabilir. Cinsel yaşamda, bir kadının cinsel arzusu arttığında, vajinadaki bezler kayganlaştırıcı işlevi gören bir tür sıvı salgılarlar. Eğer bu işlem sorunsuz yürümezse, vajinada yeterince kayganlaştırıcı bulunmaz ve bu durum da cinsel ilişki esnasında ağrı ve huzursuzluğa neden olur. O zaman vajinanın iltihaplanıp iltihaplanmadığını kontrol etmenizde fayda var. Vajinit varsa, hemen tedavi olmalısınız. Ayrıca, cinsel aktivite esnasında rahatlayın, eşinizle olan iletişime odaklanın ve ön sevişme için yeterli zaman ayırın.

Kadınların "Nemli Kalmasına" Yardımcı Olacak Altı Yöntem

 1. Vajinal kuruluk dengesiz diyetle ilgiliyse, mukoza zarlarının elastikiyetini ve nemini artırmak için daha fazla hububat ve tahıl ürünleri yiyin.

 2. Jinekolojik iltihabı olan kadınlar için, vajinit iyileştikten sonra vajinal kuruluk da azalacaktır.

 3. Temizliğe önem veren kadınlar için günlük yaşamda bir temizleyici solüsyon kullanmak yeterlidir.

 4. Jenital bölgeyi nemli tutmak aslında vajinal kuruluğu azaltmak adına farklı yöntemleri denemekten geçer.

Cinsel arzusu yetersiz olan kadınlar, kocaları ile iletişim kurmalı ve kocasından ön sevişme sırasında nazik ve sabırlı olmasını istemelidir. Eşinizin vajinasını yeterince okşamak için süreyi uzatın. Durex Play Aloe Vera masaj jeli, kadının vajinasını daha kaygan hale getirebilir. Taze aloenin dayanılmaz cazibesini hissederek harika bir cinsel deneyim yaşayacaksınız.

Kaynaklar:

[1] https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-dryness/

BENZER İÇERİKLER

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN

Kadınlar İçin Mastürbasyon Tüyoları

  Mastürbasyonun nasıl bu kadar heyecan verici olduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz? Sizde bir tuhaflık yok; birçok...
DEVAMINI OKUYUN