HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV vücuda girdikten bir iki ay sonra, kişilerin %40’ı ila %90’ı gribe benzer belirtiler gösterir. Ama bazen HIV belirtileri bir yıl boyunca veya yıllar boyu da görülmeyebilir. HIV’nin üç aşaması vardır. İlk aşamada belirtiler görülmese bile diğer aşamalarda gözden kaçırılmayacaktır.

HIV’nin yol açabileceği ilk belirtiler şöyle: baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma, yorgunluk, kas ağrısı, boğaz ağrısı, genelde gövdede çıkan ve kaşınmayan kırmızı döküntü, ateş. HIV ile temas ettiğinizden şüphelendiğiniz anda doktorunuza danışın.

HIV testleri virüs bulaştığı andan belli bir süre geçmeden önce sonuç vermeyebilir. Bazı aşırı hassas testler kandaki HIV varlığını hemen tespit edebiliyor. Enfekte kanla temas etme ihtimali olan çalışanların kullanabileceği, ilk temastan sonraki yetmiş iki saat içinde alınması gereken anti-HIV ilaçları piyasada bulunmaktadır. Bu ilaçlar HIV’nin kanınıza bulaşmasını önleyebilir ama bazı nahoş yan etkileri olabilir.

İlk aşamadan sonra bağışıklık sistemi HIV ile olan savaşını kaybeder ve saydığımız belirtiler ortadan kalkar. İkinci aşama belirtilerin yaşanmadığı uzun bir dönem olabilir. Bu dönem on yıla kadar uzayabilir. Belirti olmadığı için kişiler HIV taşıdığını bilmeden virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bağışıklık sistemi yavaş yavaş çökmeye başlar ve kişi AIDS’a yatkın hale gelir.

Üçüncü aşama HIV’nin AIDS diye bilinen aşamasıdır. Bu aşamada, Kaposi sarkomu ve pnömosistis pnömonisi gibi AIDS’i tanımlayıcı hastalıklar görülebilir. Neyse ki bazı tedavi karışımları bağışıklık sistemini yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir.

Bazı kişiler HIV bulaştığını bilmeyebilir demiştik. Bu kişiler HIV ile ilişkili olabilecek şu belirtilerden sonra hastalıklarını öğrenebilmektedir: sürekli yorgun olmak, boyunda veya kasıkta şişkin lenf nodülleri, on günden uzun süren ateş, gece terlemeleri, açıklanamayan kilo kaybı, ciltte geçmeyen morumsu benekler, nefes darlığı, uzun süren ağır ishal, ağız, boğaz veya vajinada mantar enfeksiyonları, kolay oluşan çürükler ve açıklanamayan kanamalar.

Kadınlarda HIV belirtileri

Kadınlarda da ateş, baş ağrısı ve kuvvetsizlik gibi grip benzeri belirtiler görülebilir. Bu belirtiler genelde birkaç hafta içinde geçer. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf nodüllerinin şişmesi de belirtiler arasındadır çünkü lenf nodüllerimiz enfeksiyonla savaşmakla görevlidir.

HIV enfeksiyonu mikroplarla savaşmayı zorlaştıracağı için enfeksiyonların fırsattan istifade ettiği sıkça görülür. Bu enfeksiyonlar arasında zatürre, tüberküloz ve hepatit C bulunuyor. Bazen de grip gibi hastalıkların belirtilerini tedavi etmek zorlaşabilir. Ateş ve gece terlemeleri sıkça görülür.

HIV bulaşmış olan kadınların üreme sisteminde de sıkıntılar görülebilir. Adet döngüsü bozulabilir veya tamamen durabilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında artış görülebilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından da risk artar.

Erkeklerde HIV belirtileri

Genel belirtiler erkeklerde de aynıdır. HIV ile enfekte olduğunu bilmeyen erkeklerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski bulunmaktadır. Unutmayın, HIV kan yoluyla veya cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Prezervatifler bulaşmayı tamamen engellemese de riski oldukça azaltır. O yüzden Durex prezervatifler her zaman yanınızda bulunsun ve onları mutlaka kullanın.