Açılımı Human Immunodeficiency Virus olan HIV, insan bağışıklık sistemine saldırarak onu zayıflatan, enfeksiyon oluşumu riskini artıran, bedenin enfeksiyonla savaşma gücünü azaltan, enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda ise AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) hastalığına neden olabilen bir virüstür.

HIV virüsü insan bedenini hastalıklara karşı koruyan akyuvarları hedef alır. Akyuvarlara saldırarak zamanla bu hücrelerin sayısını düşüren virüs, sonunda bedeni en ufak bir mikrobu bile ciddi ve ölümcül bir hastalığa çevirecek hale getirir.

HIV Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü, enfekte olmuş bireyin vücut sıvılarına temas edilmesiyle bulaşır. Başka bir deyişle temel bulaşma prensibi vücut sıvılarının transferidir. Kan, meni, vajinal sıvılar, anal sıvılar ve anne sütü ile bulaşabilir. En sık enjektör ya da iğne paylaşımı ve korunmasız anal ya da vajinal ilişki yoluyla bulaşır. Dolayısıyla cinsel ilişki sırasında korunmak, bu hastalığın önüne geçmede atabileceğiniz en önemli adımdır.

HIV bulaşma yüzdesi yüksek olsa da bu virüs kolaylıkla bulaşan bir virüs değildir. Bunun nedeni ise virüsün vücut dışındaki ortamlarda hayatta kalamamasıdır. Yani HIV virüsü, aynı havayı solumakla, sarılmakla, dokunmakla, aynı kaptan yiyip aynı bardaktan içmekle, ortak tuvalet, banyo, havuz kullanmakla, aynı giysileri giymekle, hapşırmak ya da öksürmekle kişiden kişiye geçmez. Sadece ve sadece vücut sıvılarının transferi ile bulaşır.

Hiv

HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü vücuda girdikten bir iki ay sonra, kişilerin yüzde 40 ila yüzde 90’ında gribe benzer belirtiler gösterir. Ateş, lenf bezlerinde büyüme ya da kas ağrısı gibi şikayetler oluşturur. Öte yandan bazı istisnai durumlarda HIV virüsü kendini yıllarca saklayabilir. Bu nedenle riskli bir ilişkiye girdiğinizden şüpheleniyorsanız, ilişkiden en erken 14 gün sonra HIV testi yaptırarak kafanızdaki soru işaretlerini giderin. Daha da önemlisi bu test ile HIV virüsünü AIDS evresine girmeden önce yakalayabilir ve bu hastalığın bir adım önüne geçebilirsiniz.

HIV belirtileri kendini üç aşamada gösterir:

İlk aşama belirtileri; baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma, yorgunluk, kas ağrısı, boğaz ağrısı, genelde gövdede çıkan ve kaşınmayan kırmızı döküntü ve ateştir. Sıradan bir üşütme ya da alerji olduğu düşünülerek bu aşamadaki belirtiler atlanabilir. Dahası ikinci aşamada herhangi bir belirtinin yaşanmadığı uzun bir döneme girilir. Tüm bu özellikleri sebebiyle HIV sinsi bir virüstür, daha önce de belirttiğimiz gibi kendini yıllarca saklayabilir. Bağışıklık sistemini yıllar içinde zayıflatan HIV, üçüncü aşamasında kendini AIDS ile gösterir.

Nasıl Korunabilirim?

Dünya çapında 36 milyon insan HIV virüsü ile yaşıyor ve 1984 yılından bu yana 35 milyon insandan fazlası da HIV ya da AIDS nedeniyle hayatını kaybetti. Bu göz korkutucu ölüm oranı HIV ve AIDS’i insanlık tarihinin en ölümcül ve en korkutucu hastalıklarından biri yapmaya yeterli. Yine de bu hastalıktan korunmak mümkün ve oldukça basit.

Cinsel ilişki sırasında doğru ve düzenli prezervatif kullanımı, şüpheli cinsel ilişkilere girmemek, partner sayısını sınırlandırmak, bu hastalığın önüne geçmenizi sağlayabilir. Uzun süreli bir birliktelikte dahi kendinizi riske atmamalı ve prezervatif kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Ayrıca ilaç enjeksiyon ekipmanlarını asla paylaşmamaya dikkat etmek de bu hastalığın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Karşınıza çıkan iğnelerin gözünüzün önünde ilk defa sizin için açıldığından emin olmalısınız.

HIV Tedavisi

80’li yıllarda HIV ile tanıştığımızdan beri bu virüse ve hastalığa çare bulunmaya çalışılsa da şu an için HIV’in kesin bir tedavisi bulunmuyor. Yine de virüsün çoğalmasını kontrol altına alan ilaçlar mevcut. Hastalığın kesin tedavisini sağlamamakla birlikte virüsün vücutta çoğalmasını kontrol altına alarak bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleyen bu ilaçların yüzde 92 oranında başarı sağladığı İngiltere’de yapılan araştırmalarda gözlenmiş durumda.

Durex’in farklı hazlar sunan prezervatif çeşitlerini kullanarak hem seks hayatınızı renklendirerek hazzı doruklarda yaşayabilir hem de seks hayatınızı güvence altına alarak başta HIV virüsü olmak üzere cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Kaynaklar;

[1] “HIV İstatistikleri” Terrence Higgins Trust, https://www.tht.org.uk/hiv-and-sexual-health/about-hiv/hiv-statistics

[2] “HIV Hakkında” Avert, https://www.tht.org.uk/hiv-and-sexual-health/about-hiv

[3] “Global HIV/AIDS Salgını” HIV.gov, https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/global-statistics

[4] “Genel Bakış: HIV and AIDS” NHS, Undated https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/

[5] “Teşhis: HIV and AIDS” NHS, https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/diagnosis/

Daha faza bilgi için:

AIDS belirtileri ne zaman başlar?

BENZER İÇERİKLER

Mastürbasyona Dair Bilmek İstediğiniz Her Şey

  Siz sordunuz, biz cevapladık: İşte mastürbasyona dair kapsamlı bir rehber... Küresel bir salgın var, arkadaşlarımız...
DEVAMINI OKUYUN

Erkekler İçin Mastürbasyon Tüyoları

Covid 19 salgını nedeniyle muhtemelen evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorsunuz. Evde yapacak hiçbir şey ...
DEVAMINI OKUYUN