AIDS Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en ciddilerinden olan AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) günümüzde üzerinde en fazla araştırma yürütülen hastalıklardan biri. Son zamanlarda epey umut vaat eden gelişmeler yaşansa da hala çok yaygın olduğu için bilgi sahibi olmak ve gereken önlemleri almak önemli.

AIDS ve HIV’nin farkı

AIDS hakkında en büyük yanılgı HIV ile aynı şey olduğunun düşünülmesi. Aslında HIV (Human Immunodeficiency Virus, İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) AIDS’e neden olan virüstür. Yani vücudunda HIV virüsü bulunan herkes AIDS değildir. Hatta HIV kapan kişi yıllarca kendini iyi hissedebilir. Kanda HIV olup olmadığını test eden ELISA testleri de en az üç ay sonra daha doğru sonuçlar vermeye başlar.

HIV pozitif demek, kanınızda HIV bulunduğu anlamına gelir. HIV/AIDS bir arada kullanılan bir terim haline gelse de AIDS kişinin vücut direncine ve yaşam koşullarına göre daha sonraki yıllarda ortaya çıkar. Virüsler insan hücrelerine yerleşip onların DNA’sını taklit eden ve vücuda bir kez girdi mi bir daha çıkmayan mikroorganizmalardır. HIV oldukça yıkıcı bir virüstür. Özellikle kan hücrelerine yerleşir, burada çoğalır ve hücreyi öldürür. Bu hücreler öldükçe bağışıklık sistemi çökmeye başlar. Sonuç olarak en ufak bir soğuk algınlığı bile öldürücü hale gelebilir.

AIDS Belirtileri

HIV şüphesi varsa, normalde hafif geçen bir hastalığı çok ağır geçmesini ciddiye almak gerekebilir. Vücutta olan bütün değişiklikler önemlidir: döküntüler, uçuklar, yaralar, lekeler, lenf bezlerinin şişmesi, ateş, ishal, öksürük, terleme, kilo kaybı. bakteri ve mantar enfeksiyonları.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS en sık olarak kan ve seks yoluyla bulaşır. Tükürükte yok denecek kadar az HIV bulunur. O yüzden partnerlerinizle dikkat etmeniz gereken (ağızda kanayan yaralar yoksa) öpüşme değil vajinal, oral ve anal sekstir. Ama genel kanının aksine AIDS sadece korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşmaz. Kan nakli, ortak şırınga kullanımı, anne sütü ve plasenta yoluyla da geçebilir. Tükürüğün yanı sıra deri, yiyecek ve içecekler vb yoluyla bulaşmaz.

AIDS’ten korunma yöntemleri

Cinsel ilişki yönünden konuşmak gerekirse en büyük korunma yöntemleri ya cinsel ilişkiye girmemek ya da korunmaktır. Sağlam bir prezervatif kullanılmalı ve prezervatife zarar vermemesi için yağ bazlı kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır. Kadın prezervatifi ile erkek prezervatifini bir arada kullanmak da yırtılmaya neden olabileceği için sakıncalıdır. Kondom %100 koruma sağlamaz ama HIV’yle teması bir ölçüde önleyebilir. Durex Ekstra Güvenli prezervatif, ürün dokusuyla ekstra koruma sağlamanıza yardımcı olur.

HIV bulunan veya bulunduğundan şüphelenilen kan, vajinal sıvı ve meni ile de temas edilmemelidir. Cinsel ilişkiden önce açık yaralarınızın kapanmasını beklemek de HIV girişine büyük ölçüde engel olur. HIV pozitif çıkan kişilerin kan nakli yaptırmaması da önemlidir

Satın Al